Bel ağrısı olan ve olmayan obez bireylerde biyopsikososyal faktörlerin karşılaştırılması
Comparison of biopsychosocial factors in obese individuals with and without low back pain
- Tez No: 827046
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, bel ağrısı olan ve olmayan obez bireylerde biyopsikososyal faktörleri incelemek ve karşılaştırmak amacıyla planlandı. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 96 obez birey, bel ağrısı olan (n=40, yaş=44,65±11,93yıl, VKİ: 30,00-43, 29 kg/m2) ve bel ağrısı olmayan (n=56, yaş= 43,23±11,19yıl, VKİ: 30,00-47,47kg/m2) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bireylerin fiziksel ve sosyodemografik özellikleri, mobilite düzeyi, bel ve bacak ağrısı şiddeti, fiziksel performans düzeyi ve dizabilite seviyesi biyolojik faktörler olarak; anksiyete ve depresyon varlığı, yaşam kalitesi ve duygu düzenleme becerileri psikolojik faktörler olarak; fiziksel aktivite seviyesi ve aktivite statüsü, mesleki durum, eğitim seviyesi, sigara kullanma durumu, kendine bakım ve günlük aktivitelerde zorluk sosyal/yaşam stili faktörleri olarak kaydedildi. Bel ve bacak ağrısı şiddeti Görsel Analog Skalası (GAS-10 cm), fiziksel performans fiziksel performans test bataryası, dizabilite seviyesi Oswestry Dizabilite İndeksi, yaşam kalitesi Notthingham Sağlık Profili, duygu düzenleme becerileri Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği ve fiziksel aktivite seviyesi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ile değerlendirildi. Veriler incelendiğinde; bel ağrısı olan obez bireylerde biyolojik faktörlerden mobilite düzeyi, ağırlıklı öne uzanma, zamanlı kalk-yürü testi ve 10 tekrarlı gövde fleksiyonu ile belirlenen performans seviyesi; psikolojik faktörlerden ağrı, fiziksel aktivite, enerji ve toplam puan alt boyutlarından elde edilen yaşam kalitesi, duygu düzenleme becerilerinin değişimleme alt boyutu bel ağrısı olmayan bireylere göre daha kötü bulunurken (p0.05). Bu bulgular, obez bireylerde bel ağrısının biyolojik ve psikolojik olarak farklılıklar meydana getirdiği ve bu sebeple obez bireylere uygulanacak tedavi yaklaşımlarında bel ağrısı varlığının farklı biyolojik ve psikolojik boyutları içerdiğini göstermektedir. Bu nedenle, tedavi planlanırken biyolojik ve psikolojik boyutlarındikkate alınması gerektiği sonucu, ilgili klinisyenlere yol gösterebilir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate and compare biopsychosocial factors in obese individuals with and without low back pain. Ninety-six obese individuals who met the inclusion criteria were divided in to two groups: those with low back pain (n=40, age=44.65±11.93 years, BMI: 30.00-43.29 kg/m²) and those without low back pain (n=56, age=43.23±11.19 years, BMI: 30.00-47.47 kg/m²). The physical and sociodemographic characteristics of the individuals, level of mobility, severity of low back and leg pain, level of physical performance, and level of disability were considered as biological factors. Presence of anxiety and depression, quality of life, and emotion regulation skills were regarded as psychological factors. Physical activity level and activity status, occupational status, education level, smoking status, self-care, and difficulty in daily activities were recorded as social/life style factors. The severity of back and leg pain was evaluated using the Visual Analog Scale (VAS-10cm), physical performance with the physical performance test battery, disability level with the Oswestry Disability Index, quality of life with the Nottingham Health Profile, emotion regulation skills with the Emotion Regulation Skills Scale, and the level of physical activity with the International Physical Activity Questionnaire. Upon analyzing the data, it was found that in obese individuals with low back pain, the level of performance determined by mobility, weighted forward reach, timed up-go test, and 10-repetition trunk flexion were worse compared to individuals without lowback pain (p0.05).These findings demonstrate that low back pain creates biological and psychological differences in obese individuals. Therefore, the treatment approach for obese individuals with low back pain should consider these different biological and psychological dimensions. Taking into account both biological and psychological aspects while planning treatment may serve as guidance for relevant clinicians.