Lise öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığının sağlığı geliştirme ve koruyucu davranışlar üzerine etkisi
The effect of smart phone addiction on health improvement and protective behaviors in high school students
- Tez No: 827055
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KARACA SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, lise öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığının sağlığı geliştirme ve koruyucu davranışlar üzerine etkisini incelenmek amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma, Balıkesir ilinin Dursunbey ilçesinde Milli Eğitim'e bağlı tüm liselerde Şubat 2023-Nisan 2023 tarihleri arasında 317 lise öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri,“Kişisel Bilgi Formu”,“Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Versiyonu”ve“Sağlığı Geliştirici ve Koruyucu Davranışlar Ölçeği”ile yüz yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, Pearson momentler çarpım korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon analizi, t-testi, tek yönlü ANOVA testi, Tukey testi ve Tamhane T2 testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of smartphone addiction on health promotion and protective behaviors in high school students. This research was carried out with 317 high school students in all high schools affiliated to the Ministry of National Education in Dursunbey district of Balıkesir province between February 2023 and April 2023. Research data were collected by face-to-face interview technique with“Personal Information Form”,“Smartphone Addiction Scale-Short Version”and“Health Promoting and Protective Behaviors Scale”. Number in data analysis, average, pearson product-moment correlation analysis, simple linear regression analysis, t-test, one-way ANOVA test, Tukey test and Tamhane T2 test were used.