Subakromiyal sıkışma sendromlu hastalarda postür, propriosepsiyon, ağrı ve fonksiyonellik arasındaki ilişki
The relationship between posture, proprioception, painand functionality in patients with subacromialimpingement syndrome
- Tez No: 827054
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN, DOÇ. DR. EBRU KAYA MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı subakromiyal sıkışma sendromu (SSS) olan hastalarda postür, ağrı, propriosepsiyon, fonksiyonellik, kor stabilizasyon ve kas kuvveti arasındaki ilişkiyi incelemektir. SSS tanısı alan hastalar (Grup 1) ve sağlıklı bireyler (Grup 2) olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmaya katılan tüm katılımcılarda, ağrı;Visual Analog Skalasıyla (VAS), eklem hareket açıklığı (EHA); gonyometreyle, kas kuvveti; hand held dinamometreyle, propriosepsiyon; Lazer İmleç Yardımlı Açı Tekrarlama Testiyle (Lİ-ATT), fonksiyonellik; Kol, Omuz ve El Sorunları Anketiyle (DASH), postür değerlendirmesi; PostureScreen Mobile® (PostureCo Inc., Trinity, FL, USA) uygulaması ile, Kor değerlendirmesi; Sit-Up Testi, Stabilizer, Sorenson Testi, Gövde Fleksörleri Endurans Testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between posture, pain, proprioception, functionality, core stabilization and muscle strength in patients with subacromial impingement syndrome (SIS). Patients diagnosed with RDS (Group 1) and healthy individuals (Group 2) were divided into two groups. In all participants participating in the study, pain was measured by Visual Analogue Scale (VAS), joint range of motion (ROM); with goniometer, muscle strength; with hand held dynamometer, proprioception; With Laser Cursor Assisted Angle Repetition Test (LI-ATT), functionality; Posture assessment with the Arm, Shoulder and Hand Problems Questionnaire (DASH); Core assessment with PostureScreen Mobile® (PostureCo Inc., Trinity, FL, USA) application; Sit-Up Test, Stabilizer, Sorenson Test, Trunk Flexors Endurance Test.