8 haftalık core kuvvet antrenmanlarının 13-17 yaş güreşçilerin fonksiyonel hareket tarama test puanları üzerine etkisi
The effect of 8-week core strength training on functional movement screening test scores of 13-17 years old wrestlers
- Tez No: 827056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, İzmir ilindeki 13-17 yaşındaki lisanslı güreşçilerin 8 haftalık core kuvvet antrenmanlarının fonksiyonel hareket tarama test puanları üzerine anlamlı bir etkisinin olup olmadığının tespit edilmesidir. Araştırmada ön test son test desenli yarı deneysel model yöntemi uygulanmış ve 15 deney, 15 kontrol toplam 30 lisanlı güreşçiyle gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde, tekrarlayan ölçümlerde varyans analizi (Repeated Measures ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; Flamingo Denge Testinde deney grubunun değerlerinde %-21.4'lük bir azalma meydana gelirken; kontrol grubu değerlerinde ise %2.84'lük bir artış görülmektedir. 20 mt'de, deney grubunun değerlerinde %-4.94'lük azalma meydana gelirken; kontrol grubu değerlerinde ise %-2.13 azalma meydana gelmiştir. Derin Çömelmede, deney grubunun değerlerinde %20.10'lük bir artış meydana gelirken; kontrol grubu değerlerinde ise %-0.96'lık bir azalma görülmektedir. Engelli Adım Almada, deney grubu değerlerinde %17.17'lik bir artış meydana gelirken; kontrol grubu değerlerinde ise %-0.43'lük bir azalma görülmektedir. Sıralı Hamlede, deney grubu değerlerinde %%33.17'lik bir artış meydana gelirken; kontrol grubu değerlerinde ise %0.51'lik bir artış görülmektedir. Aktif Düz Bacak Kaldırmada, deney grubu değerlerinde %17.19'luk bir artış meydana gelirken; kontrol grubu değerlerinde ise %2.12'lik bir artış görülmektedir. Şınavda, deney grubu değerlerinde %13.72'lik bir artış meydana gelirken; kontrol grubu değerlerinde ise %0.89'luk bir artış görülmektedir. Rotasyonel Stabilitede, deney grubu değerlerinde %34.10'luk bir artış meydana gelirken; kontrol grubu değerlerinde ise %-1.12'lik bir azalma görülmektedir. Plank Testinde, göre deney grubu değerlerinde %15.69'luk bir artış meydana gelirken; kontrol grubu değerlerinde ise %2.97'lik bir artış görülmektedir. Sonuçta; 8 haftalık core kuvvet antrenmanlarının 13-17 yaşındaki lisanslı güreşçilerin core dayanıklılığını geliştirdiğini, yaralanma riskini azalttığı ve daha iyi kor stabilizasyon sonuçları elde ettiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the 8-week core strength training of 13-17 year old licensed wrestlers in İzmir has a significant effect on functional movement screening test scores. In the research, the quasi-experimental model method with pre-test post-test design was applied and 15 experiments and 15 controls were carried out with a total of 30 licensed wrestlers. In the analysis of the data, repeated measures analysis of variance (Repeated Measures ANOVA) was used. According to the research findings; While there was a -21.84% decrease in the values of the experimental group in the Flamingo Balance Test; an increase of 2.84% is observed in the control group values. At 20 meters, there was a decrease of -4.94% in the values of the experimental group; on the other hand, there was a -2.13% decrease in the control group values. While there was a 20.10% increase in the values of the experimental group in Deep Squat; a decrease of -0.96% is observed in the control group values. While there was an increase of 17.17% in the experimental group values in Taking Disabled Steps; a decrease of -0.43% is observed in the control group values. In the Sequential Move, there was a 33.17% increase in the experimental group values; an increase of 0.51% is observed in the control group values. In Active Straight Leg Lift, there was an increase of 17.19% in the experimental group values; an increase of 2.12% is observed in the control group values. While there was an increase of 13.72% in the experimental group values in push-ups; an increase of 0.89% is observed in the control group values. While an increase of 34.10% occurred in the experimental group values in Rotational Stability; a decrease of -1.12% is observed in the control group values. In the Plank Test, an increase of 15.69% occurred in the experimental group values; an increase of 2.97% is observed in the control group values. After all; It was revealed that 8 weeks of core strength training improved the core endurance of 13-17 year old licensed wrestlers, reduced the risk of injury and achieved better core stabilization results.