COVİD-19 geçirmiş bireylerin bilişsel işlevlerinin değerlendirilmesi
Assessment of cognitive functions of individuals who recovered from COVID-19
  1. Tez No: 827059
  2. Yazar: NEFİSE EDA ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OĞUZ TANRIDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada temel amaç, COVID-19 hastalığı geçirmiş bireylerin bilişsel/kognitif işlevlerinin değerlendirilmesidir. Örneklem grubu, İstanbul ilinde yaşayan 25-55 yaş aralığında, en az 12 yıl eğitim görmüş ve COVID-19 hastalığını geçirmiş ve COVID-19 hastalığını hiç geçirmemiş, toplam 72 bireyden oluşmaktadır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nden E-54230385- 604.02 sayılı yazı ile izin alınmıştır. Katılımcılara Demografik Veri Formu, Beck Depresyon Envanteri, Kişisel ve Aktüel Bilgiler, Oryantasyon, WMS-R Sayı Menzili Testi, Mental Kontrol Testi, Sözel Akıcılık Testleri, Ardışık Kategori Adlandırma Testi, İkili Benzerlikler Testi, Stroop Testi, Mantıksal Bellek, Görsel Bellek, Sözel Bellek Süreçleri Testi, Benton Yüz Tanıma Testi, Benton Çizgi Yönü Belirleme Testi, Boston Adlandırma Testi uygulanmıştır. Verilerin analizi, Windows için SPSS 22.0 ile yapılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile, varyansların homojenliği ise Levene testi ile kontrol edilmiştir. Sonuçlar Ortalama ± Standart Sapma (Medyan) olarak ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate the cognitive functions of individuals who have recovered COVID-19 disease. The sample group consists of a total of 72 individuals between the ages of 25-55 living in the province of Istanbul, who have received at least 12 years of education and have had COVID-19 disease and have never had COVID-19 disease. Permission was obtained with the letter numbered E-54230385-604.02 from the University of Health Sciences Sultan Abdulhamid Han Training and Research Hospital. Demographic Data Form, Beck Depression Inventory, Personal and Actual Information, Orientation, WMS-R Number Range Test, Mental Control Test, Verbal Fluency Tests, Sequential Category Naming Test, Binary Similarity Test, Stroop Test, Logical Memory, Visual Memory, Verbal Memory Processes Test, Benton Face Recognition Test, Benton Judgment of Line Orientation Test, Boston Naming Test were applied. Data analysis was done with SPSS 22.0 for Windows. The compatibility of the data with the normal distribution was checked with the Kolmogorov-Smirnov test, and the homogeneity of the variances was checked with the Levene test. Results are expressed as Mean ± Standard Deviation (Median).