Mersin marina içi ve dışında fitoplankton kompozisyonunun mevsimsel dağılımının belirlenmesi
Determination of the seasonal phytoplankton composition inside and outside of the Mersin marina
  1. Tez No: 827066
  2. Yazar: MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırmada, Mersin Marina'nın 2022-2023 yılı fitoplankton kompozisyonunun marina iç ve dış sularında mevsimsel dağılımının belirlenmesi amacıyla, fitoplankton tür kompozisyonu, bolluk ve biyokütle değeri incelenmiştir. Araştırmada, Bacillariophyceae, Coscinodiscophyceae, Mediophyceae, Dinophyceae, Prymnesiophyceae, Cyanophyceae, ve Thecofilosea sınıflarına ait toplam 110 takson belirlenmiştir. Fitoplankton sınıflarına ait taksonomik dağılımda Dinophyceae sınıfının fitoplankton kompozisyonuna katkısı Kasım 2022'de %49, Nisan 2023'te %48, Haziran 2023'te %70 olarak belirlenmiştir. Dinophyceae sınıfını sırasıyla Mediophyceae > Bacillariophyceae > Coscinodiscophyceae sınıfları izlemiş, Prymnesiophyceae, Cyanophyceae ve Thecofilosea taksonomik dağılıma katkısı %1'den az bulunmuştur. Belirlenen istasyonlarda tüm su kolonunda toplam fitoplankton hücre bolluğu Kasım örneklemesinde 521496 hücre/l, Nisan örneklemesinde 543200 hücre/l ve Haziran örneklemesinde 103668 hücre/l olarak bulunmuştur. Fitoplankton biyokütlesi kasım örneklemesinde 134,05 µg/l, nisan örneklemesinde 117,23 µg/l, haziran örneklemesinde 42,10 µg/l olarak bulunmuştur. Fitoplankton bolluk ve biyokütlesinin marina içi ve dışında seçilen istasyonlarda mevsim ve derinliğe bağlı değişimi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Mersin Marina'da 2022 Kasım döneminde fitoplankton bolluk ve biyokütlesine en yüksek katkıyı Mediophyceae , 2023 Haziran döneminde Dinophyceae sınıfı sunarken 2023 Nisan döneminde bolluğa en yüksek katkıyı Premniophyceae, biyokütleye ise Mediophyceae sınıfı sunmuştur. Kasım 2022'de baskın türlerin Asterionellopsis glacialis, Chaetoceros curvisetus ve Bacteriastrum comosum, Nisan 2023'te Chaetoceros didymus ve Chaetoceros lauderi, Haziran 2023'te ise Pseudonitzschia delicatissima, Gyrodinium fusiforme, Pselidinum fusus ve Heterocaopsa pygmea olduğu belirlenmiştir. Emiliana huxleyi her mevsim baskın tür olmuştur. Tür çeşitliliği istatistiksel olarak incelenmiş, Shannon (H ') değeri haziran ayında 1,87, kasım ayında 1,67 ve nisan ayında 1,10 olarak belirlenmiştir. Evenness (J) değeri haziran ayında 0,78, kasım ayında 0,65 ve haziran ayında 0,59, Richness (d) değeri haziran ayında 1,23, kasım ayında 1,38 ve Nisan ayında 0,64 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The determination of phytoplankton composition of inside and outside water of Mersin Marina in period of November 2022, April and June 2023 was aimed. The phytoplankton species distribution, abundance and biomass were comparatively investigated. A total of 110 taxa belonging to Bacillariophyceae, Coscinodiscophyceae, Mediophyceae, Dinophyceae, Prymnesiophyceae, Cyanophyceae, and Thecofilosea classes were determined. In the taxonomic distribution of phytoplankton classes, the contribution of Dinophyceae to the phytoplankton composition was determined as 49% in November 2022, 48% in April 2023, and 70% in June 2023. The Dinophyceae class was followed by the Mediophyceae > Bacillariophyceae > Coscinodiscophyceae classes, respectively, and Prymnesiophyceae, Cyanophyceae, and Thecofilosea contributed less than 1% to the taxonomic distribution. The total phytoplankton abundance determined in the water column at the stations was found to be 521496 cells/l in the November, 543200 cells/l in the April and 103668 cells/l in the June. Phytoplankton biomass was found to be 134.05 µg/l in November, 117.23 µg/l in April, and 42.10 µg/l in June. The phytoplankton biomass was found to be 134.05 µg/l in November, 117.23 µg/l in April, and 42.10 µg/l in June. The variation of phytoplankton abundance and biomass in selected stations inside and outside the marina, depending on season and depth, was comparatively examined. While Mediophyceae made the highest contribution to phytoplankton abundance and biomass in November 2022, and Dinophyceae in June 2023, Premniophyceae made the highest contribution to abundance and Mediophyceae to biomass in April 2023. It was determined that, the dominant phytoplankton species were Chaetoceros gracilis, Asterionellopsis glacialis, Chaetoceros curvisetus and Bacteriastrum comosum in November, Chaetoceros didymus and Chaetoceros lauderi in April and Pseudonitzschia delicatissima, Gyrodinium fusiforme, Pselidinum fusus and Heterocaopsa pygmea in June. Emiliana huxleyi has been dominant species in all season. Species diversity was analyzed statistically, Shannon (H ') value was determined as 1.87 in June, 1.67 in November and 1.10 in April. Evenness (J) value was found to be 0.78 in June, 0.65 in November and 0.59 in June. Richness (d) value was found to be 1.23 in June, 1.38 in November an 0.64 in April.