Topraksız domates (Solanum Iycopersicum) yetiştiriciliğinde mikoriza ve Trichoderma aşılamasının bitki gelişimi, verim ve meyve kalitesi üzerine etkisi
The effect of mycorrhiza and Trichoderma inoculation on plant growth, yield, and fruit quality in soilless tomato (Solanum Iycopersicum) cultivation
- Tez No: 827065
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Hindistan cevizi lifi ortamında mikoriza, Trichoderma, mikoriza+Trichoderma kombinasyonunun bitki gelişimi, verim ve meyve kalitesi üzeine etkileri araştırılmıştır. Mantarlar, bitki fidelerinin kök bölgelerine dikimden hemen sonra uygulanmıştır. Mikoriza aşılamalarında bitki başına 0.1 gr ve Trichoderma aşılamalarında bitki başına 0.2 gr aşılama yapılmıştır. Sonuçlara göre, mikoriza uygulaması kontrol grubuna kıyasla toplam meyve sayısında (93.46 adet/bitki), bitki başına verimde (10.376 kg/bitki), bitki boyunda (3.76 m) ve kök ağırlığında (221.3 g) önemli ölçüde artış sağlamıştır. Aynı zamanda Trichoderma ve mikoriza+Trichoderma uygulamaları, likopen (11.65 mg/100g), ß-karoten (3.78 mg/100g) ve Vitamin-C (15.68 mg/100g) değerlerinde önemli artışlar sağlamıştır. Ayrıca mikoriza+Trichoderma uygulaması yaprakta klorofil ve karotenoid ortalamasında kontrol grubuna göre daha yüksek değerlere ulaşmıştır. Edinilen veriler, topraksız tarımda mikoriza aşılamasının verimlilik, Trichoderma aşılamasının ise meyve kalitesi açısından önemli faydalar sağlayabilecek alternatif yöntemler olarak değerlendirilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study investigated the effects of mycorrhiza, Trichoderma, and the combination of mycorrhiza+Trichoderma on plant growth, yield, and fruit quality in coconut fiber media. Fungi were applied to the root zones of the plant seedlings immediately after planting. For the mycorrhiza inoculations, 0.1 grams per plant and for Trichoderma inoculations, 0.2 grams per plant were applied. According to the results, the mycorrhiza application provided a significant increase compared to the control group in total fruit count (93.46 fruits/plant), yield per plant (10.376 kg/plant), plant height (3.76 m), and root weight (221.3 g). At the same time, Trichoderma and Mycorrhiza+Trichoderma applications resulted in significant increases in lycopene (11.65 mg/100g), ß-carotene (3.78 mg/100g), and Vitamin-C (15.68 mg/100g) values. Moreover, the mycorrhiza+Trichoderma application reached higher values in leaf chlorophyll and carotenoid averages compared to the control group. The obtained data suggest that in soilless agriculture, mycorrhiza inoculation can be considered as an alternative method that can provide benefits in terms of productivity, while Trichoderma inoculation can provide significant benefits in terms of fruit quality.