Postpartum dönemde süt sığırlarının rasyonlarına eklenen farklı bor kaynaklarının süt verimi ve kalitesine, bazı kan ve süt mineral seviyelerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison the effects of different boron sources supplementation to the diets in dairy cattle on milk yield and quality, some blood and milk mineral levels in the postpartum period
  1. Tez No: 827067
  2. Yazar: MİRZA YİĞİTHAN ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada süt sığırlarında postpartumda borun borik asit ve boraks formunun rasyona eklenmesinin süt verimi ve kompozisyoununa, bazı kan ve süt mineral seviyelerine etkilerini araştırmak ve etkin formunu belirlemek amaçlandı. Postpartumda 30 adet Simental ırkı süt sığırı eşit sayıda kontrol (K) ve 2 deneme grubun ayrıldı. Doğumdan 10 gün sonra 30 gün süreyle deneme gruplarının toplam karışım rasyonlarına (TMR) 500 ppm borik asit-H3BO3 (DG1) ve 500 ppm Na2O4B7 10H2O-boraks (DG2) eklenerek ineklerin bireysel beslenmesi sabah ve akşam olarak yapıldı. Postpartumda 10. günden itibaren 15 gün aralıklarla yem tüketimi ve süt verimi, vücut kondisyon skoru (VKS) 3 kez kaydedilerek süt ve kan örnekleri bireysel olarak toplandı. Hayvanların yedikleri rasyonlardan toplanan yemlerin kimyasal kompozisyonu analizlendi ve metabolize edilebilir enerji (ME) değerleri hesaplandı. Toplanan süt örneklerinin süt bileşenleri analizlendi. Toplanan süt ve kan örneklerinde kalsiyum (Ca), fosfor (P) ve magnezyumun (Mg) değerleri spektrofotometrik; TMR ve 40. gün kan örneklerinde bor analizleri ICP-MS metotlarıyla yapıldı. Postpartumda 10-40 günler arasında yem katkı maddesi olarak 500 ppm borun, borik asit veya boraks formunda TMR'a katılması süt verimi ve VKS'si etkilememiş ama süt kalitesini iyileştirmiştir. Ayrıca bor kaynaklarının arasında süt ve kan B, Ca, P ve Mg seviyelerine etki mekanizmaları açısından farklılık tespit edilmemiştir. Postpartumda 10-25-40. günlerde alınan kan ve süt Ca, P ve Mg konsantrasyonları arasındaki korelasyonlar çok düşük tespit edilmiştir. Sonuç alarak borik asit sanayide boraks ile bir mineral asidin reaksiyona girmesi sonucu elde edilmektedir. Bu nedenle boraks doğada serbest halde bulunan bir kaynak olduğu için bir prosesten geçirmeden boraks olarak süt sığırı rasyonlarında iz mineral olarak yem katkı maddesi olarak kullanılması uygulamada hem pratik hem de çok ekonomik olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of supplementation of boric acid and borax on milk yield and composition, some blood and milk mineral levels in order to determine the effective boron form in postpartum period in dairy cattle. 30 Simmental dairy cattle were divided into equal numbers of control (K) and 2 experimental groups.The cows were individually fed in the morning and evening by adding 500 ppm boric acid-H3BO3 (DG1) and 500 ppm Na2O4B7 10H2O-borax (DG2) to the total mixed rations (TMR) of the experimental groups 10 days after birth for 30 days. From the 10th day of the postpartum period, feed intake, milk yield, body condition score (BCS) were recorded 3 times at 15-day intervals, and milk and blood samples were collected individually. The chemical composition of the feed collected from the diets was analyzed and metabolizable energy (ME) values were estimated. The milk components of the collected milk samples were analyzed. Calcium (Ca), phosphorus (P) and magnesium (Mg) values in collected milk and blood samples were determined spectrophotometrically; Boron analyzes in TMR and 40th day blood samples were conducted with ICP-MS methods. Supplementation of 500 ppm boron, in boric acid or borax form to TMR as a feed additive between 10-40 days postpartum did not affect milk yield and BCS, but improved milk quality. In addition, there was no difference between the boron sources in terms of their mechanism of action on milk and blood B, Ca, P and Mg levels. Correlations between blood and milk Ca, P and Mg concentrations taken on days 10-25-40 of postpartum were estimated very low. In conclution, boric acid is produced in industry as a result of the reaction of borax with a mineral acid. For this reason, since borax is a freely available source in nature, using borax as a trace mineral source in dairy cattle diets without any processing can be both practical and very economical in practice.