Şahıs şirketlerinde ortakların kişisel alacaklılarına tanınan haklar
- Tez No: 827077
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR YONGALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmamızın giriş bölümünde konumuzun kapsamını belirleyen ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda da yer alan şahıs - sermaye şirketi ayrımı ve bu ayrımın sonuçları hakkında genel açıklamalarda bulunulmuştur. Birinci bölümde, çalışmamızın anahtar kavramlarından olan alacaklı kavramı borçlar hukuku ilkeleri ışığında açıklanmış; şirket alacaklıları ile ortakların kişisel alacaklıları arasındaki farklılıklara değinilmiştir. İkinci bölümde, şahıs şirketlerinde ortakların kişisel alacaklılarının alacaklarını tahsile ilişkin hakları ve bu hakların kullanılmasında izlenecek olan usûl detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the introduction chapter of thesis,“unlimited-limited companies”differences are generally analysed which is also given in Turkish Commercial Code, No: 6102. The concept of creditor was held in the first chapter of the thesis, in law of obligation's point of view. Also in that chapter, differences of creditor of company and creditor of a partner of company were compared. In the last chapter of thesis, the rights of creditor of a partner of company and, procedure for that rights were explained particularly.