Fitness egzersizine katılan bireylerin ruh hali ile egzersiz bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Participating in fitness exercise exercise with individuals mood the relationship between addiction investigation
- Tez No: 827076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Fitness egzersizi yapan bireylerin ruh halleri ile egzersiz bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelendiği bu çalışmada ölçekler katılımcılara yüz yüze ulaştırılmış ve katılımda gönüllülük esas alınmıştır. Toplamda 424 kişiye ulaşılmış ve eksiklik ya da hata görülen 13 anket formu analizden çıkartılmış ve analiz için 411 anket formu değerlendirmeye alınmıştır. Veri toplama aracı olarak, Terry ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Çakıroğlu tarafından yapılan Brunel Ruh Hali Ölçeği ve Tekkurşun Demir, Hazar ve Cicioğlu tarafından geliştirilen Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi katılımcılardan elde edilen bilgiler doğrultusunda SPSS 25.0 paket programı ile %95 güven aralığına göre yapılmıştır. Katılımcıların kişisel bilgilerine yönelik tanımlayıcı istatistikler ve frekans dağılımları hesaplanmıştır. Veri setindeki aykırı-uç değerler Mahalanobis uzaklık değerleri yardımıyla incelenmiş aykırı uç değerler gösteren 13 ölçek formu analizden çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship between the mood states of individuals engaged in fitness exercises and exercise addiction, data was collected through face-to-face interactions with participants, and voluntary participation was emphasized. A total of 424 individuals were reached, and 13 questionnaire forms with missing or erroneous data were excluded from the analysis. Thus, 411 questionnaire forms were considered for analysis. The data collection instruments used were the Brunel Mood Scale developed by Terry et al. and its Turkish adaptation by Çakıroğlu, as well as the Exercise Addiction Scale developed by Tekkurşun Demir, Hazar, and Cicioğlu. The analysis of the data was conducted using the SPSS 25.0 software package, with a confidence interval of 95%, based on the information obtained from the participants. Descriptive statistics and frequency distributions were calculated for participants' personal information. Outliers were examined in the dataset using Mahalanobis distance values, and 13 questionnaire forms with outlier values were excluded from the analysis.