Watson İnsan Bakım Modeli temelli stresle başa çıkma programının palyatif bakım hasta yakınlarının bakım yükü ve stres düzeyine etkisi
The effect of the Watson Human Care Model-based stress coping program on the care burden and stress level of palliative care patient relatives
  1. Tez No: 957664
  2. Yazar: GAMZE DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NEVİN ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışma, palyatif bakım hasta yakınlarına uygulanan Watson İnsan Bakım Modeli temelli stresle başa çıkma programının bakım yükü ve stres düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü tasarım olarak yürütülen araştırma İstanbul'daki bir devlet hastanesinin Palyatif Servisi'nde yatan hastaların yakınları (power analiz n:90) ile Haziran 2024 - Eylül 2024 tarihlerinde yürütüldü. Hasta yakınları basit rastgele örnekleme yöntemiyle deney ve kontrol gruplarına bağımsız bir kişi tarafından atandı. Program, Jean Watson'ın onayı ile toplam 4 oturumdan oluşmakta olup her bir oturum 45-60 dakika olacak şekilde 4 hafta süre ile uygulandı. Araştırmada kullanılan Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) ve Bakım Verme Yükü Ölçeği (BVYÖ), program öncesinde ve bitiminden sonra uygulandı. Veriler; tanımlayıcı istatistikler, t testi, Mann Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testiyle değerlendirildi. Bulgular: Program öncesi deney ve kontrol grubundaki bireylerin sosyodemografik özellikleri ve ölçek puanlarının homojen olduğu saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the effect of a stress coping program based on the Watson Human Caring Model applied to relatives of palliative care patients on caregiver burden and stress levels. Materials and Methods: The study, which was conducted as a randomized controlled design, was conducted with relatives of patients (power analysis n: 90) hospitalized in the Palliative Service of a state hospital in Istanbul between June 2024 and September 2024. Relatives of the patients were assigned to the experimental and control groups by an independent person using the simple random sampling method. The program consisted of a total of 4 sessions with the approval of Jean Watson and was implemented for 4 weeks, each session lasting 45-60 minutes. The Perceived Stress Scale (PSS) and Caregiver Burden Scale (CBS) used in the study were implemented before and after the program. Data were evaluated using descriptive statistics, t test, Mann Whitney U and Wilcoxon Signed Rank test. Results: Before the program, the sociodemographic characteristics and scale scores of the individuals in the experimental and control groups were found to be homogeneous (p>0.05).