Nörodejeneratif hastalıkların tedavisi için nanosalım sistemleri
Nanorelease systems for neurodegenerative diseases treatment
- Tez No: 827102
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN AKGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Nörodejeneratif hastalıklar insan sağlığı ve yaşam kalitesi için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Nörodejeneratif hastalıkların tedavi yöntemlerinde, her grup hastalık için farklı tedavi yöntemleri araştırılmıştır. Nanoteknolojinin ortaya çıkışı, özellikle yeni nesil nanopartiküller ile ilaç tedavileri için umut verici sonuçlar elde edilmiştir. Yapılan bu tezde, nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde kullanılması amacıyla Resveratrol salımı yapabilecek toksik özelliği olmayan yeni nesil nanopolimer histidin aşılanmış p(HEMA), emülsiyon polimerizasyon yöntemi ile sentezlendi. SEM analizi yapılarak sentezlenen yeni nesil nanopolimerlerinin morfolojik özellikleri belirlenmiştir. Nanopolimerlerin FTIR analizi yapılarak kimyasal yapıları belirlenmiş ve Zeta-boyut cihazı ile partikül boyutları analiz edilmiştir. Histidin aşılanmış p(HEMA) nanopolimerinin SEM analizi sonuçalarına göre yüzey özelliğinin küreselliği saptanmıştır. Partikül boyutunun ortalama 120,2 nm olarak Zeta boyut analizi ile bulunmuştur. Karakterize edilen nanopolimere resveratrol bağlama ve zamanla salım çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bağlama çalışmaları karakterizasyonlar ile belirlenip salım profili kinetik hesaplamalar ile hesaplanmıştır. Resveratrolün Histidin aşılanmış p(HEMA) nanopolimerine optimum adsorpsiyon koşullarında adsorpsiyon. miktarının maksimum oranı. 1:5 nanopolimer:ilaç, 37 °C'de, 90 dakika etkileşim ile, 0,1M pH 7,4 Fosfat tamponunda, 0,5mg/mL Resveratrol konsantrayonunda Q değeri 461,58 mg/mL olduğu bulunmuştur. Resveratrolün histidin aşılanmış p(HEMA) ile adsorpsiyonun Salım kinetik modellerinden Korsmeyer-Peppas.izotermi. ile uyumlu olduğu belirlenmiştir. Sıcaklık, pH ve in vitro kontrollü salım çalışmaları Resveratrole yüklenen nanopolimer ile optimum koşullar altında denenmiştir.
Özet (Çeviri)
Neurodegenerative diseases are being created as an interpretation for human health and quality of life. In the treatment methods of neurodegenerative diseases, different treatment methods have been investigated for each group of diseases. Promising results have been achieved for the emergence of nanotechnology, especially drug therapies with a new generation of nanoparticles. In this thesis, Resveratrol release, a new generation of nanopolymer histidine exceeded p (HEMA), was synthesized by emulsion polymerization method for the purpose of use in the treatment of neurodegener Tuesday. The morphological properties of the new generation nanopolymers were determined by performing SEM analysis. The chemical structures of nanopolymers were determined by performing FTIR analyses and particle sizes were analyzed with a Zeta-size device. According to the results of the SEM analysis of the histidine exceeded p (HEMA) nanopolymer, the sphericity of the facial feature was determined. The mean particle size was found to be 120.2 nm by Zeta size analysis. It performs the work of binding resveratrol to the nanopolymer and releasing it over time. Tuesday. The identification release profile with binding studies was calculated Tuesday with kinetic calculations. Adsorption of resveratrol to Histidine-exceeded p (HEMA) nanopolymer under optimal adsorption conditions. the maximum ratio of its quantity. 1:5 nanopolymer: the drug was found to have a Q value of 461.58 mg /mL at a Resveratrol concentration of 0.5mg /mL at a pH of 7.4 Phosphate buffer of 0.1M at 37 °C, with an effect of 90 minutes. Kösmeyer-Peppas, one of the release kinetic models of resveratrol adsorption with histidine exceeded p(HEMA) Tuesday.isothermy. it has been determined that it is compatible with. Temperature, pH and in vitro controlled release studies were tested under optimal conditions with Resverat Tuesday loaded nanopolymer.