Down sendromlu çocuklarda eritrosit glutatyon, glutatyon peroksidaz ve glutatyon S transferaz düzeyleri
- Tez No: 48414
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
6. ÖZET Down Sendromu en sık genetik zeka geriliği sebebidir. Down Sendromunda beyin gelişimi, azalmış nöron sayısı ve yetişkinlerde Alzheimer Hastalığı benzeri histopatolojik bulguların gelişimiyle birliktedir. Nörodejeneratif proçesin kesin sebebi bilinmemekle birlikte artmış oksidatif hasar patogenezde rol almaktadır. Katarakt gelişimi, lösemi ve çeşitli ilaçlara aşın duyarlılık Down Sendromhı hastaların önemli sağlık problemlerindendir ve etiyolojileri aydınlatılamamıştır. Glutatyon ve glutatyon peroksidaz organizmada antioksidatif savunma sistemleri içinde yer alırlar. Glutatyon peroksidaz organik hidroperoksitlerin ve hidrojen peroksidin (H202) redaksiyonunu sağlayarak membran lipidlerini ve hemoglobini oksidatif hasara karşı korur. Hidrojen vericisi olarak glutatyonu kullanır. Glutatyon S transferaz farmakolojik aktif bileşikler de dahil olmak üzere potansiyel alkilleyici maddelerin glutatyonla konjuge edilerek detoksikasyonunu sağlar. Malinitelere yatkınlık ve ilaç metabolizmasıyla ilişkilidir. Yaşlan 2-76 (ort:15) ay arası olan 20 Down Sendromlu hasta ve 3-78 (ort:21) ay arasındaki 20 sağlıklı çocuğun eritrosit glutatyon, glutatyon peroksidaz ve glutatyon S transferaz düzeyleri ölçüldü. Glutatyon düzeyinin ölçülmesi için Beutler ve arkadaşlannın modifrye ettiği Grunert ve Philips yöntemi kullanıldı. Bu metod 5,5" dithiobis-(2-nitrobenzoik asit) eklendiğinde sülfidril guruplannın oluşturduğu san rengin ölçülmesine dayanan spektrofotmetrik bir yöntemdir. Glutatyon peroksidaz düzeyi, substrat olarak t-butyl hidroperoksitin kullanıldığı Paglia ve Valentin yöntemiyle ölçüldü. Glutatyon S transferaz düzeyi substrat olarak l-klor-2,4- dinitrobenzen bileşiğinin kullanıldığı Habig yöntemiyle ölçüldü. Down Sendromlu hastalanmızın glutatyon düzeyleri kontrol gurubundan anlamlı olarak farklı bulunmadı. Glutatyon peroksidaz düzeyi kontrol gurubundan yüksek bulundu ancak fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Down Sendromlu hasta gurubumuzun glutatyon S transferaz düzeyleri kontrol gurubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu. 43Down Sendromlu hastalarda görülen zeka geriliği, ilerleyen yaşla birlikte gözlenen Alzheimer benzeri değişiklikler, katarakt gelişimi, serbest radikal metabolizmasındaki bozukluk ve bu metabolizmada yer alan glutatyon peroksidaz ile ilişkili olabilir. Down Sendromlu hastalarda lösemi ve diğer malinitelerdeki artış, çeşitli kimyasal maddeleri metabolize eden glutatyon S transferaz enzimindeki eksiklikle ilişkili olabilir. 44
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Down's syndrome is the most common genetic cause of mental retardation. Development of the Down's syndrome brain is associated with decreased neuronal number and adults with Down's syndrome develop Alzheimer's disease like pathologies. The cause of neurodegenerative process is unknown. Down's syndrome neurons have a defect in the metabolism of reactive oxygen species. Cataract, leukemia, hypersensitivity to several drugs are important health problems in Down's syndrome; and their etiologies are not yet identified. Glutathione peroxidase catalyzes the reduction of organic hydroperoxides and hydrogenperoxide, using glutathione as the reducing agent, thus protecting membrane lipids and haemoglobin from oxidative damage. Glutathione S transferase detoxifies by conjugating pharmacologically active substances and potential alkylating agents with glutathione. It is associated with susceptibility to malignancies and drug metabolism. Twenty patients with Down's syndrome, ages 2-76 months (median 15 months), and twenty healthy controls, ages 3-78 months (median 21 months), were studied. Erythrocyte glutathione, glutathione peroxidase and glutathione S transferase levels were measured. Glutathione levels was measured with Grunert and Phillips method which was modified by Beautler and colleagues, with the use of 5,5'dithiobis-(2-nitrobenzoic acid) as a substrate. The activity of glutathione peroxidase was estimated by the Paglia & Valentine method, with the use of t-butyl hydroperoxide as a substrate. Glutathione S transferase was asseyed as described Habig and colleagues, using 1 -chloro-2,4-dinitrobenzene as substrate. In our patients with Down's syndrome, glutathione levels were not different from the control group. Glutathione peroxidase levels was found to be higher than control group, but it was not statistically significant. In our patients with Down's syndrome, glutathione S transferase levels were significantly lower than control group. Mental retardation, Alzheimer like pathology which is seen with advancing age and cataract can be associated with free radical metabolism pathology and glutathione peroxidase which is free radical scavenger. Leukemia and increase in other malignancies in Down's syndrome patients can be associated with the decrease in glutathione S transferase which detoxifies many xenobiotics. 45