Gebelikte anemi sıklığı ve aneminin travay sürecine etkisi
The frequency of anemia in pregnancy and the effect of anemia on the travy process
  1. Tez No: 827119
  2. Yazar: FATMA NUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu araştırma gebelerde anemi sıklığını ve aneminin travay sürecine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma analitik-kesitsel olarak Şubat 2022- Mayıs 2023 tarihleri arasında Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde yapılmıştır. Çalışmanın evrenini bu hastaneye doğum yapmak için yatışı yapılan gebeler, örneklemini ise 317 gebe oluşturmuştur (n=317). Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan Gebe Tanıtım Formu ve Travayda Gebe ve Yenidoğan İzlem Formu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 24,47±4,72 olup, %34,7'si ortaokul mezunudur. Gebelerin gebelik haftası ortalaması 38,41±1,58 ve gebelik sayısı ortalamaları 1,26±0,52'dir. Gebelerin %90,9'unun sağlık kontrollerini yaptırdığı, %76'sının gebelikleri sürecinde demir hapı kullandıkları, demir hapı kullananların %56,2'sinin hapları düzenli kullandıkları saptanmıştır. Travay süreci boyunca gebelerin %30,3'üne indüksiyon, %26,6'sına kristaller manevrası, %84,4'üne epizyotomi uygulandığı saptanmıştır. Gebelerin aktif fazdan tam açıklığa kadar geçen süre ortalaması 328,31±72,60, tam açıklıktan doğuma kadar geçen süre ortalaması 76,96±31,19 dakika olup, gebelerin %95'inin vajinal doğum yaptıkları saptanmıştır. Gebelerin %34,7'sinin anemisinin olduğu, gebelerin hemoglobin değerlerinin ortalaması 11,30 g/dl olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to examine the frequency of anemia in pregnant women and the effect of anemia on the labor process. Materials and Methods: The research was carried out analytically and cross-sectionally between February 2022 and May 2023 in Aydın Gynecology and Pediatrics Hospital. The population of the study consisted of pregnant women who were admitted to this hospital to give birth, and the sample consisted of 317 pregnant women (n=317). The data were collected with the Pregnant Identification Form prepared by the researcher and the Pregnant and Newborn Follow-up Form in Labor. Descriptive statistics and Chi-square test were used in the analysis of the data. Results: The mean age of the pregnant women participating in the study was 24.47±4.72, and 34.7% of them were secondary school graduates. The mean week of gestation of the pregnant women was 38.41±1.58 and the mean number of pregnancies was 1.26±0.52. It was determined that 90.9% of the pregnant women had health check-ups, 76% of them used iron pills during their pregnancy, and 56.2% of those who used iron pills regularly used the pills. During the labor process, 30.3% of the pregnant women underwent induction, 26.6% underwent crystals maneuver, and 84.4% underwent episiotomy. The mean time from the active phase to full dilation was 328.31±72.60 minutes, and the mean time from full dilation to delivery was 76.96±31.19 minutes, and it was determined that 95% of the pregnant women delivered vaginally. It was determined that 34.7% of the pregnant women had anemia and the average hemoglobin values of the pregnant women were 11.30 g/dl.