Bazı dezenfektanların hastane infeksiyonu etkeni bakterilere karşı antibiyofilm aktivitelerinin ın vıtro olarak araştırılması
In vitro investigation of antibiofilm activities of some disinfectants against hospital infection bacteria
- Tez No: 827120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR PARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, K. pneumoniae ve E. faecalis biyofilm tabakası mikrobiyal hücre ve ekstrasellüler polimerik madde üzerine gluteraldehit, perasetik asit, hidrojen peroksit ve sodyum hipokloritin etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: P. aeruginosa, S. aureus, K. pneumoniae ve E. faecalis standart suşları üretici firmadan temin edilmiştir. Dezenfektan olarak gluteraldehit, perasetik asit, hidrojen peroksit ve sodyum hipoklorit uygun çözeltilerde sulandırılmıştır. Ardından suşarın biyofilm oluşturma kapasitesi, suların dezenfektanlara karşı antimikrobiyel duyarlılıkları, biyofilm ve dezenfektan testleri gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Biyofilm kapasitesi bulguları açısından en güçlü bakterilerin P. aeruginosa ve K. pneumoniae olduğu, E. faecalis'in orta derece ve S. aureus'un ise zayıf düzeyde biyofilm kapasitesi meydana getirdiği saptandı. P. aeruginosa ve K. pneumoniae biyofilm tabakasına H2O2'nin etkili olmadığı, IUPAC'nın biyofilmde orta derecede azalma sağladığı, PAA'nın ise yine orta derece azalma sağlayarak benzer etkinlik gösterdiği saptandı. NaClO'nun ise biyofilm tabakasında yüksek oranda azalma sağlayarak en etkin dezenfektan olduğu saptandı. Dezenfektanların 30. dakikadan sonra etkisinin olmadığı görüldü. S. aureus ve E faecalis biyofilm tabakasına ise çalışılan tüm dezenfektanların etkili olduğu görüldü. Sonuç: Çalışma sonucunda En etkin dezenfektanların 60. dakikada yüksek oranda azalma ile H2O2 ve % NaClO olduğu görüldü. IUPAC ise 60. dakikada orta derecede azalma sağladı. En az etkin olan dezenfektanın ise PAA olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to investigate the efficacy of glutaraldehyde, peracetic acid, hydrogen peroxide and sodium hypochlorite on Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, K. pneumoniae and E. faecalis biofilm layer microbial cell and extracellular polymeric substance. Material and Methods: Standard strains of P. aeruginosa, S. aureus, K. pneumoniae and E. faecalis were obtained from the manufacturer. Glutaraldehyde, peracetic acid, hydrogen peroxide and sodium hypochlorite were diluted in suitable solutions as disinfectants. Then, biofilm forming capacity of strains, antimicrobial susceptibility of waters to disinfectants, biofilm and disinfectant tests were carried out. Results: In terms of biofilm capacity findings, it was determined that the strongest bacteria were P. aeruginosa and K. pneumoniae, E. faecalis produced moderate biofilm capacity and S. aureus created weak biofilm capacity. It was determined that H2O2 was not effective on P. aeruginosa and K. pneumoniae biofilm, IUPAC provided a moderate reduction in biofilm, and PAA showed similar activity by providing a moderate reduction. NaClO was found to be the most effective disinfectant by providing a high reduction in the biofilm layer. It was observed that disinfectants had no effect after 30 minutes. It was observed that all disinfectants were effective on the biofilm layer of S. aureus and E. faecalis. Conclution: As a result of the study, it was seen that the most effective disinfectants were H2O2 and % NaClO with a high decrease in the 60th minute. IUPAC, on the other hand, provided moderate reduction at 60 minutes. The least effective disinfectant was found to be PAA.