Gebelerin doğum öncesi bakım hizmetlerine ilişkin beklenti ve memnuniyetleri
Expectations and satisfaction of pregnant women regarding antenatal care services
- Tez No: 827153
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma, gebelerin doğum öncesi bakım hizmetlerine ilişkin beklenti ve memnuniyetlerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, analitik-kesitsel olarak, 15 Kasım 2022 – 30 Mayıs 2023 tarihleri arasında, Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nin gebe polikliniklerine, Nonstres Test odası ve gebe bilgilendirme polikliniğine başvuran 355 gebe ile gerçekleştirilmiştir. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğum Öncesi Bakım Memnuniyeti ve Hasta Beklentileri Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan gebelerin yaş ortalaması 28,63±5,63 olup, gebelerin %35,8'inin üniversite mezunu olduğu, %39,4'ünün gelir getiren bir işte çalıştığı, %45,1'inin gelirini giderine denk olarak algıladığı saptanmıştır. Gebelerin gebelik haftası ortalaması 35,80±2,42 olup, %57,5'inin en az iki gebelik yaşadığı, %49,3'ünün hiç çocuğunun olmadığı ve %67,3'ünün bu gebeliğinin planlanmış olduğu bulunmuştur. Gebelerin Doğum Öncesi Bakım Memnuniyeti ve Hasta Beklentileri Ölçeği Hasta Beklentileri alt boyut puan ortalaması 24,92±9,30, Memnuniyet alt boyut puan ortalaması 65,41±29,64'dür.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the expectations and satisfaction of pregnant women regarding antenatal care services. Materials and Method: The study was conducted analytically cross-sectionally with 355 pregnant women who applied to the pregnant outpatient clinics, Nonstres Test room and pregnant information outpatient clinic of Aydın Obstetrics and Gynecology Hospital between 15 November 2022 and 30 May 2023. Data were collected with the“Introductory Information Form, Prenatal Care Satisfaction and Patient Expectations Scale”. Descriptive statistics, Mann Whitney U and Kruskal-Wallis tests were used to analyse the data. Results: The mean age of the pregnant women who participated in the study was 28.63±5.63 years, 35.8% of the pregnant women were university graduates, 39.4% of them were employed in an income-generating job, and 45.1% of them perceived their income as equivalent to their expenses. The mean gestational week of the pregnant women was 35.80±2.42, 57.5% had at least two pregnancies, 49.3% had never had a child, and 67.3% had planned pregnancies. The mean score of the Prenatal Care Satisfaction and Patient Expectations Scale Patient Expectations subscale was 24.92±9.30 and the mean score of the Satisfaction subscale was 65.41±29.64.