Türkiye'de teknoloji tarihçiliğinin kuruluşu
The establishment of technology historiography in Turkey
  1. Tez No: 827179
  2. Yazar: YAVUZ SELİM DOKUMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN KALAYCIOĞULLARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Tarih, Science and Technology, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmamız 19. yüzyıl ortası ve 20. yüzyılın başında ülkemizde üretilen sanayi ve teknoloji tarihi konularını içeren gazete, mecmua yazıları ile kitapları konu almıştır. 1851 ve 1928 yılları arasını merkeze aldığımız bu tezimizde Osmanlı Devleti'nin modern teknoloji öncesi durumunu ve modern teknoloji ile karşılaşma süreçlerini belirtmeye ve ayrımlarını anlamaya çalıştık. Bunu yaparken klasik dönemden modern döneme geçiş ve önemli uluslararası sergileri tarihlerine göre bir dönemlemede gerçekleşen olayları ve yaşanan süreçler ile üretilen yazılı malzemenin bir dökümünü yapmaya gayret ettik. Bunu yaparkende Osmanlı aydınlarını düşüncelerini yansıtmak ve ayrıca tarihsel süreç içinde teknoloji tarihinin Osmanlı toplumundan Cumhuriyet Türkiye'sine kadar ki geçen süredeki macerasını gösterebilmeye amaçladık.
Özet (Çeviri)
This study deals with the articles of newspapers, magazines and books that contain the history of industry and technology produced in our country in the middle of the 19th century and at the beginning of the 20th century. In this thesis, which we centered between 1851 and 1928, we tried to indicate the pre-modern state of the Ottoman Empire and the processes of its encounter with modern technology and to understand their differences. While doing this, we tried to make a breakdown of the written material produced with the events and processes experienced in a periodization according to the dates of the transition from the classical period to the modern period and important international exhibitions. While doing this, we aimed to reflect the thoughts of the Ottoman intellectuals and also to show the adventure of the history of technology in the historical process from the Ottoman society to the Republic of Turkey.