Plastik enjeksiyon ile üretilen otomobil aydınlatma parçalarının kalitesinin Taguchi metodu ile iyileştirilmesi
Improving the quality of automobile lighting parts produced by plastic injection by Taguchi method
- Tez No: 827178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLAN DENİZ KARAOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında, bir otomotiv yan sanayi firmasında üretilen aydınlatma parçalarının plastik enjeksiyon proses parametrelerinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Parçalarda enjeksiyon sonrası oluşan sararma ve mavileşme kalite problemlerinin önüne geçebilmek amacıyla literatürde yaygın olarak kullanılan deney tasarımı yöntemlerinden biri olan Taguchi metodundan faydalanılmıştır. Ütüleme zamanı (sn), ütüleme basıncı (Pa), soğuma zamanı (sn), kalıp yüzey sıcaklığı (°C), ocak sıcaklığı (°C), enjeksiyon hızı (m/s) ve manifold sıcaklığı (°C) olmak üzere 7 adet faktör ele alınmıştır. Taguchi metodu L27 ortogonal dizisi kullanılarak deneyler oluşturulmuş, renk farkı üzerindeki değişim optik küre ölçüm cihazı ile ölçülmüştür. Taguchi metodu ile yapılan eniyileme ve devamında doğrulama deneyleri sonucunda, parçalar üzerinde renk değişimini en aza indiren optimum faktör değerlerine ulaşıldığı görülmüştür. Manifold sıcaklığı ve ocak sıcaklığının yanıtlara etki eden en önemli faktörler olduğu, ütüleme basıncı ve enjeksiyon hızının yanıtlara etki eden en az öneme sahip faktörler olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to improve the plastic injection process parameters of the lighting parts produced in an automotive supplier industry. In order to prevent getting yellow and bluing quality problems after injection in the parts, the Taguchi method which is one of the commonly used design of experiment method, was used. Seven factors which are packing time (sn), packing pressure (Pa), cooling time (sn), mold surface temperature (°C), furnace temperature (°C), injection speed (m/s), and manifold temperature (°C), are discussed. Experiments were created using the Taguchi method L27 orthogonal array, and the change on the color difference was measured with an optical sphere measuring device. As a result of the optimization and subsequent verification experiments with Taguchi method, it was observed that optimum factor values were reached, which minimized the color change on the parts. It was determined that manifold temperature (°C) and furnace temperature (°C) were the most important factors affecting the responses, while packing pressure (Pa) and injection speed (m/sn) were the least important factors affecting the responses.