Vücudumuzdaki sistemler ve duyu organları konularında artırılmış gerçeklik uygulamalı hibrit kutu oyunlarına dayalı öğretim tasarımının çeşitli değişkenlere etkisi
The effect of educational design based on augmented reality applied hybrid box games on various variables on systems and sensory organs in our body
- Tez No: 827187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİ KALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmanın amacı; 6. sınıf Vücudumuzdaki Sistemler ve Duyu Organları konularında Artırılmış Gerçeklik (AG) uygulamalı hibrit kutu oyunlarına dayalı hazırlanmış öğretim tasarımının çeşitli değişkenlere etkisini incelemektir. Araştırmada karma yöntemlerden açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında öntest-sontest tek grup zayıf deneysel desen tercih edilmiştir. Ayrıca öğrenci görüşleri alınarak nitel verilerle nicel veriler detaylandırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kars ili merkez ilçesinde taşımalı sistemle eğitim yapan bir ortaokulun 6. sınıfında öğrenim gören 30 öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak;“Demografik Form”,“Üç Aşamalı Başarı Testi”,“Artırılmış Gerçeklik Tutum Ölçeği”,“Kelime İlişkilendirme Testi”ve“Öğrenci Görüş Formu”kullanılmıştır. Ön-test ve son testler hariç araştırmanın uygulama süresi, toplam 24 ders saatidir. Araştırma kapsamında 5E Öğrenme Modeli esas alınarak, etkinliklerin AG kartlarıyla desteklendiği hibrit çalışma yaprakları hazırlanmıştır. Uygulama sırasında öncelikle bu çalışma yapraklarıyla konu işlenmiş ardından derinleştirme aşamasında araştırmacı tarafından tasarlanmış AG kartlarının kullanımıyla desteklenmiş hibrit kutu oyunları kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan nicel veriler bir istatistik paket programı ile çözümlenmiştir. Araştırmanın nitel verilerinde ise betimsel analiz kullanılarak frekans tablolarına yer verilmiştir. Çalışma sonucunda AG uygulamalı hibrit kutu oyunlarına dayalı hazırlanmış öğretim tasarımının öğrencilerin akademik başarılarında, kalıcı öğrenmelerinde, anlama düzeylerinde ve AG uygulamalarına yönelik tutumlarında anlamlı düzeyde artış sağladığı görülmüştür. Öğrenciler ise uygulamaları çok beğendikleri, sevdikleri, öğrenmelerini ve anlamalarını sağladığı yönünde görüş bildirmişlerdir. Bu sebeplerden dolayı teknolojinin entegre edildiği hibrit öğretim tasarımlarının geliştirilmesi, uygulanması ve yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of an instructional design based on hybrid board games with Augmented Reality (AR) in 6th grade Systems in Our Body and Sensory Organs on various variables. An explanatory design from mixed methods was used in the study. In the quantitative part of the study, pretest-posttest single group weak experimental design was preferred. In addition, qualitative data and quantitative data were elaborated by taking student opinions. The sample of the study consisted of 30 students studying in the 6th grade of a secondary school in the central district of Kars province.“Demographic Form”,“Three-Stage Achievement Test”,“Augmented Reality Attitude Scale”,“Word Association Test”and“Student Opinion Form”were used as data collection tools. The implementation period of the research, excluding pre-test and post-tests, was 24 class hours in total. Within the scope of the research, hybrid worksheets were prepared based on the 5E Learning Model, in which the activities were supported by AR cards. During the implementation, the subject was first taught with these worksheets, and then hybrid board games supported by the use of AR cards designed by the researcher were used in the elaborate phase. The quantitative data used in the study were analyzed with a statistical package program. In the qualitative data of the study, descriptive analysis was used and frequency tables were included. As a result of the study, it was seen that the instructional design prepared based on hybrid board games with AR application provided a significant increase in students' academic achievement, permanent learning, comprehension levels and attitudes towards AR applications. Students, on the other hand, stated that they liked the applications very much, loved them, and that they helped them learn and understand. For these reasons, it is recommended to develop, implement and disseminate hybrid instructional designs in which technology is integrated.