Evolution of electricity markets from the perspective of production and organized markets
Organize toptan satış piyasaları ve üretim perspektifinden elektrik piyasalarının dönüşümü
  1. Tez No: 827198
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞRI PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Elektrik piyasaları başlangıçta dikey bütünleşik çerçeve üzerine kurulmuştur. Piyasa, dikey ayrışma sürecine tabi tutulmuş ve sonrasında üretim, iletim, dağıtım ve perakende olmak üzere dört ayrı kategoriye bölünmüştür. Bu tezin ilk bölümünde, elektrik üretim piyasasının en yaygın sorunları sunulmuştur. Ön plana çıkan dört sorun; üretim yetersizliği, kayıp gelir, piyasa gücü ve yenilenebilir enerji oynaklığıdır. Bu sorunlar arasında, tek yönlü, çift yönlü ve potansiyel olarak doğrusal olmayan dinamik ilişkilerin bir ağı mevcuttur. Sorunlar arasındaki karmaşık etkileşimler göz önüne alındığında, bütünsel bir yaklaşım daha da önemli hale gelmektedir. Tezin ikinci bölümünde, yenilenebilir enerjinin elektrik fiyatları üzerindeki etkisi, 25 Avrupa ülkesi için panel veri analizi ile incelenmiştir. Çapraz kesit bağımlılığını değerlendirmek için Pesaran CD testi, eğim heterojenliğini hesaplamak için Pesaran ve Yamagata (2008) yöntemi ve piyasa takas fiyatını açıklamak için dinamik ortak ilişkilendirilmiş etki tahmin yöntemi kullanılmıştır. Model sonuçları, Avrupa ülkelerinin yenilenebilir enerji üretiminin fiyatları düşürdüğünü göstermektedir. Bu bölüm, basamak etkisinin elektrik üreticileri, tüketicileri ve politika yapıcıları için etkilerini değerlendirmektedir. Tezin üçüncü bölümünde, Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülke için güneş ve rüzgar enerjisinin piyasa takas fiyatı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu analizde makine öğrenme tekniklerinin kullanılması, çalışmanın öne çıkan bir özelliğidir. Polinom öğrenmesi sonuçlarına göre, hem güneş hem de rüzgar enerjisi elektrik piyasası takas fiyatını azaltmıştır. Ayrıca, güneş enerjisinin belirli bir eşik talep değeri altında piyasa takas fiyatının oynaklığı üzerinde ihmal edilebilir bir etkisi bulunurken, belirli bir elektrik talep seviyesinin üzerinde oynaklığı azalttığı görülmüştür. Ancak, rüzgar enerjisinin düşük ve yüksek elektrik talep seviyelerinin her ikisinde de oynaklığı artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electricity markets were initially established based on a vertically integrated organizational framework. The market segments underwent a process of vertical unbundling, which subsequently led to their division into four distinct categories: generation, transmission, distribution, and retail. In the first chapter of this thesis, the most common electricity market supply industry problems have been presented. Four prominent problems emerge as noteworthy, encompassing generation inadequacy, missing money, market power, and renewable intermittency. Among these problems, there exists a network of unidirectional, bidirectional, and potentially nonlinear dynamic relationships. A holistic approach is even more crucial given the complex interactions between problems. In the second chapter, the impact of renewable energy on electricity prices has been examined with panel data analysis for 25 European countries. We employed the Pesaran CD test for cross-sectional dependence, the Pesaran and Yamagata (2008) method for slope heterogeneity, and the dynamic common correlated effect estimator to explain the market clearing prices. The model results demonstrate that European countries experience the merit order effect, where the capacity of renewable energy lowers prices. This chapter presents the impact of merit order effect for generators, consumers, and policy makers. In the third chapter, the impact of solar and wind generation on market clearing prices have been examined in Turkey as an example of a developing country. We use of machine learning techniques for analysis is one of its distinguishing characteristics. According to polynomial learner results, solar and wind generation both decreased the electricity market clearing price. In addition, solar generation has a negligible effect on market clearing price volatility below a certain threshold, but reduces it above a certain demand level. However, wind generation increases volatility at both low and high demand levels.