Van Hiele geometrik düşünme düzeylerine adapte edilmiş hedefe dayalı senaryo yaklaşımını temele alan blok tabanlı kodlama etkinliklerinin 7. sınıf öğrencilerinin kavramsal anlamalarına, geometri tutumlarına, Van Hiele geometrik düşünme düzeylerine etkisi ve öğrenci görüşleri
The effect of block-based coding activities based on a goal-based scenario approach adapted to van hiele geometric thinking levels on 7th-grade students' conceptual understanding, geometry attitudes, Van Hiele geometric thinking levels and Students' opinions
  1. Tez No: 827199
  2. Yazar: İREM GİZEM ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ TUBA DİKKARTIN ÖVEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmanın amacı; Van Hiele geometrik düşünme düzeylerine adapte edilmiş hedefe dayalı senaryo yaklaşımını temele alan blok tabanlı kodlama etkinliklerinin 7. sınıf öğrencilerinin geometri tutumlarına, Van Hiele geometrik düşünme düzeylerine ve kavramsal anlamalarına etkisini incelemek ve sürece yönelik görüşlerini belirlemektir. Araştırma modeli olarak karma yöntem benimsenmiştir. Çalışma grubunu Van iline bağlı Çatak ilçesinde bir devlet ortaokulunda öğrenim gören ve amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile seçilen 32 7. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır.“Geometriye yönelik tutum ölçeği”,“Van Hiele geometrik düşünme testi”,“Kavramsal anlama ölçeği”ve“Yarı yapılandırılmış görüşme formu”çalışmanın veri toplam araçları olarak kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi ise ilişkili örneklemler t testi, Wilcoxon işaretli sıralar testi, rubrik ve içerik analizi ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda geometriye yönelik tutum ölçeği puanlarının son test lehine farklılık gösterdiği, Van Hiele geometrik düşünme testi puanlarının anlamlı olarak farklılaştığı belirlenmiştir. Ayrıca gerçekleştirilen uygulamanın geometrik düşünme düzeylerinin gelişimine olumlu etkisinin oldugu belirlenmistir. Hedefe dayalı senaryo yaklaşımını temele alan blok tabanlı kodlama etkinliklerinin tüm hedef çokgenler için kavramsal anlamayı geliştirme açısından olumlu etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin gerçekleştirilen öğretim uygulamalarına yönelik görÜşlerinin“Öğretim süreci”,“Teknoloji kullanımı”ve“Matematik/geometri”öğretimi temalari altında gruplandığı belirlenmiştir. Öğrenciler öğretim uygulamalarına aktif katılarak deneyim elde etme fırsatı buldukları, daha hızlı ve kolay öğrendikleri yönünde görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the impact of block-based coding activities based on the goal-based scenario approach adapted to Van Hiele geometric thinking levels on the geometry attitudes, Van Hiele geometric thinking levels, and conceptual understanding of seventh-grade students, as well as to ascertain their perspectives on the process. The research model utilized a mixed methodology. The study group consisted of 32 seventh-grade students from a public secondary school in the Çatak district of the province of Van who were selected using a method of purposive sampling. As data collection instruments, the study employed the“Attitude towards geometry scale,”“Van Hiele geometric thinking test,”“Conceptual understanding scale,”and“Semi-structured interview form.”The obtained data were analyzed using the paired samples t-test, the Wilcoxon signed-rank test, a rubric, and content analysis. As a result of the analysis, it was determined that the post-test scores on the attitude towards geometry scale and the Van Hiele geometric thinking test differed significantly. In addition, it was determined that the application promoted the growth of geometric thinking levels. The conclusion was that block-based coding activities based on the goal-based scenario approach positively impacted conceptual understanding development for all target polygons. It was determined that the opinions of students regarding teaching practices fell into three categories:“Teaching process,”“Use of technology,”and“Mathematics/geometry teaching.”According to student reports, participating actively in the teaching practices allowed students to gain experience and accelerate and simplify their learning.