Hanefî mezhebinde Zâhirü'r-rivâye eserleri üzerine yapılan çalışmalar (Tasnif ve değerlendirme)
Studies on Zāhir al-Riwāyah works in hanafī madhab (Classification and evaluation)
  1. Tez No: 827221
  2. Yazar: İLYAS YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Hanefî Mezhebinin ana omurgasını teşkil eden ve ilk metinleri olan zâhirü'r-rivâye eserleri üzerine tarih boyunca birçok çalışma yapılmıştır. Şerh başta olmak üzere ihtisâr, tertîb, nazm vs. türlerde oluşturulmuş çalışmalar mezhebin klasiklerinin oluşmasında önemli bir yer tutmuşlardır. Yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilen çalışmaların kahir ekseriyeti Maveraünnehir uleması tarafından yapılmıştır. Aynı zamanda mezhebin klasikleri olarak ifade edilen birçok eser de yine bu bölge ulemasının faaliyet gösterdiği 3 asırlık bir süreçte telif edilmiştir. Bu dönemden sonra birçok ilmî ve kültürel miras Hint ve Anadolu coğrafyasına taşınmaya başlamıştır. Anadolu'da hüküm süren Osmanlı Devleti zamanında zâhirü'r-rivâye üzerine çok az çalışma yapıldığı tespit edilmiştir. Bunun sebebi Osmanlı döneminde özellikle Maveraünnehir kaynakları üzerine inşa edilen bir hukuk anlayışı benimsenmesinden dolayı söz konusu kaynaklar üzerine şerh ve hâşiye türü eserlerin telifi üzerine yoğunlaşılmasıdır.
Özet (Çeviri)
There have been many studies throughout history on the works of ẓahir al-riwaya, which are the basis and first texts of Hanafi legal doctrine in terms of knowledge and resource value. Concise, arrangement, verse etc., especially the commentary studies created in different genres have an important place in the formation of the classics of the madhhab. The vast majority of the studies determined as a result of the researches were carried out by the Ma wara'un-nahr ulama. At the same time, many works that are expressed as the classics of the madhhab were also copyrighted in a period of 3 centuries when this region's ulema was active. After this period, many scientific and cultural heritages started to move to Indian and Anatolian geography. It has been determined that very little work has been done on ẓahir al-riwaya during the Ottoman Empire, which ruled in Anatolia. The reason for this is that, due to the adoption of a legal understanding built on the sources of Ma wara'un-nahr in the Ottoman period, the focus was on the copyright of the commentary and annotation type works on the mentioned sources.