Ebü'l-Leys es-Semerkandî'nin 'en-Nevâzil' isimli eseri: Tenkitli neşir ve inceleme (İcârât bölümünden eserin sonuna kadar)
Abu al-Layth al-Samarqandi's work titled 'al-Nawâzil': Critical publication and examination (From the ijârât section to the end of the work)
  1. Tez No: 705818
  2. Yazar: ABDULLAH DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRTEZA BEDİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1998
Özet
Şeybânî'nin Zâhiru'r-rivâye-Nâdiru'r-rivâye olmak üzere ikili bir tasnife tabi tutulan eserleri, Hanefî mezhebinde mezhep içi üç hukuk önermesinin ilk ikisinin temelini teşkil etmektedir. Hicri IV. yüzyılın önde gelen fakihlerinden Ebü'l-Leys es-Semerkandî'nin Kitâbü'n-Nevâzil'i ise üçüncü ve son hukuk önermesini içermekte olup vâkıât eserlerinin ilk örneğini temsil etmektedir. Bu çalışmada kütüphanelerde yazma halinde bulunan ve Hanefî mezhebinde yepyeni bir literatürün doğmasına öncülük eden Kitâbü'n-Nevâzil'in -hacminin genişliğine binaen- son yarısının, klasik tahkik yöntemlerinden farklı olarak metin tenkidi sahasında soyağacı/stemmatik yöntemi olarak bilinen metoda göre tenkitli neşri yapılmıştır. Elde edilen veya ortaya çıkarılan asıl (tali olmayan) vasfını haiz gerçek ve sanal nüshaların tamamının tahkik işleminde kullanıldığı söz konusu yöntemin, esere ait metnin, müellifin kaleminden/dilinden çıkmış haline en yakın versiyonunu ortaya koyma konusunda klasik yöntemlere göre oldukça başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Soyağacı yönteminin Temel İslam Bilimleri literatüründe yer alan klasik eserler üzerinde uygulanması, daha güvenilir metinler ortaya çıkarmak adına güçlü bir alternatif teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Kitab al-Newâzil of Abu al-Layth al-Samarqandî, one of the leading jurists of the fourth century hijri, is the first example of the works classified as“al-waqiat”that contains the third and last legal proposition after the works of Shaybani which were classified in a binary way as Zahir al-riwayah-Nadir al-riwayah and which also form the basis of the first two of the intra-sectarian law prepositions in the Hanafi sect. In this study, the last half of Kitab al-Nawazil, which hasn't been printed before and still is a manuscript and pioneered the birth of a new literature in the Hanafi sect; critically published according to the method known as the genealogical/stemmatic method in the field of text criticism, different from the classical tahqeeq methods. The method in question, in which all of the real and virtual copies obtained or revealed with the original (non-secondary) qualifications are used in the tahqeeq process observed to be utmostly successful compared to classical methods in revealing the closest version of the author's pen/language. The application of the genealogy method on classical works in the Basic Islamic Sciences literature constitutes a strong alternative to produce more reliable texts.