Aile hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş üzeri erişkinlerin geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) kullanım sıklığı, bu konudaki bilgi ve tutumlarının incelenmesi
Examination of the frequency of use of traditional and complementary medicine, knowledge and attituders of adults over the age of 18 who applied to the family medicine outpatient clinic
- Tez No: 827240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BALCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamızın amacı aile hekimliği polikliniğine başvuran 18 yaş üzeri erişkinlerin Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) kullanım durumu, bilgi ve tutumlarını incelemektir. Çalışmamız Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 325 katılımcıya anket verilerek uygulanmıştır. Bireylerin sosyodemografik özellikleri, GETAT yöntemlerinin hangileri hakkında bilgi sahibi olduğu, bu bilgileri nereden öğrendiği, hangilerini kullandığı ve bu konudaki tutumunu ölçen daha önceki çalışmalar ve literatür eşliğinde hazırlanan anket uygulanmıştır. GETAT uygulamaları ile ilgili tutumu değerlendirmek için Bütüncül Tamamlayıcı ve Alternatif Tıbba Karşı Tutum Ölçeği (BTATÖ) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the use of traditional and complementary medicine, knowledge and attitudes of adults over the age of 18 who applied to the family medicine outpatient clinic. Our study was carried out by giving a questionnaire to 325 participants who applied to the Eskisehir Osmangazi University Family Medicine Outpatient Clinic. A questionnaire prepared in the light of previous studies and literature was applied to measure the sociodemographic characteristics of individuals about which CAM (complementary and alternative medicine) methods they have knowledge about, where they learned this information, which ones they used and their attitudes on this issue. Holistic, complementary and alternative medicine attitude (HCAM) scale was used to evaluate the attitude towards CAM practices.