Çevresel atık su örneklerinde paladyumun hidrofobik derin ötektik çözücü ile sıvı faz mikroekstraksiyonu ve alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayini
Liquid phase microextraction of palladium in environmental wastewater samples with hydrofobic deep eutecti̇c solvent and detection by flame atomic absorption spectrometry
  1. Tez No: 827301
  2. Yazar: AYLİN NUR BESLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMİRHAN ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, çevre için toksik etkilere sahip olan paladyum ağır metalinin analizi için yeni bir sıvı faz mikroekstraksiyon tekniği geliştirilmesi amaçlanmıştır. Paladyumun tayini mikro enjeksiyon sistemine sahip Alevli Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresi ile gerçekleştirilmiştir. Mikroekstraksiyonda, ekstraksiyon çözücüsü olarak kullanılmak üzere hidrofobik derin ötektik çözücüler farklı mol oranlarında denenmiştir. Yapılan denemeler sonucunda Aliquat-336 ve Pivalik Asitin, 1:3 oranında kullanılarak yeni bir hidrofobik derin ötektik çözücü sentezlenmesi sağlanmıştır. Ekstraksiyon çözücüsü hacmi, pH, vorteks süresi, santrifüj süresi, matriks iyonlarının etkisi ve örnek hacmi gibi mikroekstraksiyon tekniğine etki eden parametreler optimize edildi. Optimize edilmiş koşullarda, gözlenebilme sınırı (8,56 μg L-1), tayin sınırı (28,5 μg L-1), bağıl standart sapma (% 3,17) ve zenginleştirme faktörü (37) hesaplanmıştır. Geliştirilen sıvı faz mikroekstraksiyon yöntemi oto yıkamalardan kaynaklı atık sulara, metal işleme yapılan tesislere ait atık sulara ve oto parçalarının tamiri sırasında açığa çıkan bazı atık su örneklerine başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the development of a new liquid phase microextraction technique was aimed for the analysis of palladium, which is a toxic heavy metal in the environment. Detection of palladium was performed by using micro injection system assisted Flame Atomic Absorption Spectrophotometry. During the microextraction, hydrophobic deep eutectic solvents were tested as extraction solvents at different molar ratios. As a result of the experiments, a new hydrophobic deep eutectic solvent was synthesized by using Aliquat-336 and Pivalic Acid at a 1:3 molar ratio. Parameters affecting the microextraction technique such as extraction solvent volume, pH, vortex time, centrifugation time, the effect of matrix ions, and sample volume were optimized. Under the optimized conditions, the detection limit (8,56 μg L-1), quantification limit (28.5 μg L-1), relative standard deviation (% 3.17) and enrichment factor (37) were calculated. The developed liquid phase microextraction method was successfully applied to wastewater from car washes, waste water from metal processing facilities, and some wastewater samples generated during the repair of car parts.