Kitābu Feżā'ili Beyti'l-Muḳaddes (58-113) (Giriş-inceleme-metin-dizin)
Kitābu Feżā'ili Beyti'l-Muḳaddes (58-113) (Introduction-analysis-texts-index)
- Tez No: 827304
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kitābu Feżā'ili Beyti'l-Muḳaddes, Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi'nin Fatih Koleksiyonu'nda 04444-001 koleksiyon numarası ve 243026 bibliyografik kayıt numarası ile kayıtlıdır. Eserin yazarı, yazıldığı tarih ve yeri bilinmemektedir. Eserin ön kapağındaki bilgide 417 sayfa olduğu bilgisi yer alırken elimizdeki yazmada 113 sayfa bulunmaktadır. Bu çalışmamızda eserin 57b-112b sayfaları incelenmiştir. Çalışma; giriş, inceleme, metin ve dizin olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Dönem ve eser hakkında bilgi; eserin muhtevası, dil ve üslup özellikleri giriş kısmında değerlendirilmiştir. İnceleme kısmında, eser ses ve şekil bilgisi bakımından incelenmiştir. Metin bölümünde, metnin Latin harfleriyle transkripsiyonlu aktarımı yapılmıştır. Dizin bölümünde, metindeki kelimelerin anlamları ve eklerin tahlilleri gösterilmiştir. Eser, Eski Anadolu Türkçesinin çeşitli dil ve üslup özelliklerini taşımaktadır. Özellikle Arapça ve Farsça ibarelerde metne sadık kalınmış ve kelimeler yazıldıkları gibi aynen aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Kitābu Feżā'ili Beyti'l-Muḳaddes is registered in the Fatih Collection of the Sulaymaniye Manuscript Library with the collection number 04444-001 and the bibliographic record number 243026. The author of the work, the date and place of writing are unknown. While the information on the front cover of the work is 417 pages, there are 113 pages in the manuscript. In this study, pages 57b-112b of the work were examined. Project; It consists of four parts: introduction, analysıs, text and index. Information about the period and the work; The content, language and stylistic features of the work are evaluated in the introduction. In the review section, the work is examined in terms of sound and shape information. In the text section, the text was transcribed in Latin letters. In the index section, the meanings of the words in the text and the assays of the suffixes are shown. The work bears various linguistic and stylistic features of Old Anatolian Turkish. Especially in Arabic and Persian phrases, the text was faithful and the words were quoted exactly as they were written.