Bibliometric analysis of functional near-infrared spectroscopy (FNIRS) in neuroimaging literature
Nörogörüntüleme lı̇teratüründe fonksı̇yonel yakın-kızılötesı̇ spektroskopı̇nı̇n (FNIRS) bı̇blı̇yometrı̇k analı̇zı̇
- Tez No: 827303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT PERİT ÇAKIR, PROF. DR. FEZA KORKUSUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bibliyografya, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Bibliography, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu tez çalışması, bibliyometrik analiz tekniklerini kullanarak Fonksiyonel Yakın Kızılötesi Spektroskopi (fNIRS) literatürünü keşfetmeyi amaçlamaktadır. Özellikle, fNIRS literatürünün disiplinlerarası doğasını çeşitli bibliyometrik analiz yöntemleri ve göstergeleri yardımıyla araştırmayı amaçladık. Ham veriler 1980-2020 yılları arasında ISI Web of Science veri tabanından alınmış ve Bibliometrix & biblioshiny-R paketleri, CiteSpace ve VOSviewer programları kullanılarak analiz edilmiştir. Disiplinler arası ve uluslararası işbirliğinin ürünü olan fNIRS makaleleri, özellikle son birkaç yılda daha belirgin hale gelen Q1 ve Q2 kategorilerinde önemli ölçüde daha yüksek bir paya sahiptir. En sık ortak atıf yapılan dergiler arasında J Appl Physiol, Biochim Biophys Acta, J Neurosurg, Am J Physiol, Biophys J, Nature, Adv Exp Med Biol, Lancet, Arch Dis Child-Fetal ve Pediatr Res yer almaktadır. fNIRS literatürü, başlangıçta bu alanın öncelikle Biyofizik, Fizyoloji, Biyomühendislik, Medikal Fizik gibi belirli bölümlerde yürütülen çalışmalarla yönlendirildiğini göstermektedir. Bu tür temel çalışmalar daha sonra, öncelikle Pediatri, Cerrahi, Geriatri gibi tıp bilimlerinde ve daha sonra fNIRS yayınlarındaki ortak yazarların bağlantılarının çeşitliliğinde kanıtlandığı gibi İnsan Faktörleri, Sosyal Psikoloji ve Ekonomi gibi daha uygulamalı alanlarda birden fazla bölümden yazarları içeren çalışmalara dönüşmüştür. Bibliyometri haritaları, ABD, İngiltere, Japonya ve Almanya merkezli kurumların bu alan üzerindeki sürekli etkisinin yanı sıra son zamanlarda Çin'in ortaya çıkışını vurgulamaktadır. Radyoloji, Biyomühendislik, Biyomedikal Mühendisliği, Tıp, Sağlık, Sinirbilim ve Nörobiyoloji gibi bölümler fNIRS araştırmaları için çekirdek disiplinler kümesini oluşturmaktadır. Genel olarak, bu tez çalışmasının bulguları, fNIRS'in Nörogörüntüleme içinde giderek daha disiplinlerarası bir çalışma alanı olduğunu ve taşınabilirliği ile enstrümantasyon ve sinyal işlemedeki ilerlemeler sayesinde daha önce keşfedilmemiş ortamlarda fNIRS'in giderek daha fazla kullanılmasıyla etkisinin arttığını göstermektedir. Bulgularımız ayrıca bibliyometrik tekniklerin bir alandaki eğilimleri ve ufuk açıcı çalışmaları etkin bir şekilde keşfetmek için kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to explore the Functional Near Infrared Spectroscopy (fNIRS) literature by utilizing bibliometric analysis techniques. In particular, we aimed to investigate the interdisciplinary nature of the fNIRS literature by analyzing co-authorship patterns across departments and countries, and utilizing various bibliometric mapping techniques to identify the oprominent authors, trending research themes and collaboration networks. The raw dataset of fNIRS related articles that were published betweem 1980-2020 were retrieved from the ISI Web of Science database and subjected to bibliometric analysis using the Bibliometrix & biblioshiny-R packages, CiteSpace, and VOSviewer programs. The findings indicated that fNIRS articles that were products of interdisciplinary and international collaboration have a significantly higher share in top JIF quartile categories, which had become more evident especially in the last few years. The most commonly co-cited journals included J Appl Physiol, Biochim Biophys Acta, J Neurosurg, Am J Physiol, Biophys J, Nature, Adv Exp Med Biol, Lancet, Arch Dis Child-Fetal and Pediatr Res. fNIRS literature suggests that at the beginning this field had been led primarily by studies conducted at specific departments such as Biophysics, Physiology, Bioengineering, Medical Physics. Such groundwork studies were then transformed into studies incorporating authors from multiple departments, firstly within medical sciences such as Pediatrics, Surgery, Geriatrics, and then in more applied fields such as Human Factors, Social Psychology, and Economics as evidenced in the diversity of the affiliations of the co-authors in fNIRS publications. The Bibliometric maps highlight the sustained impact of institutions based in the USA, England, Japan and Germany over this field, as well as the recent emergence of China. Departments such as Radiology, Bioengineering, Biomedical Engineering, Medicine, Health, Neuroscience and Neurobiology constitute the core set of disciplines for fNIRS research. Overall, the findings of this thesis study suggest that fNIRS is an increasingly interdisciplinary field of study within Neuroimaging, whose impact is growing as fNIRS is increasingly utilized in previously unexplored settings thanks to its portability and advances in instrumentation and signal processing. Our findings also demonstrate that bibliometric techniques can be used to effectively explore the trends and seminal studies in a field.