Additive manufacturing and mechanical properties of open-pore resin foam structures developed by image processing on the computed tomography data
Bilgisayarlı tomografi verileri üzerinde görüntü işleme yoluyla geliştirilmiş açık gözenekli reçine köpüklerinin eklemeli imalatı ve mekanik özellikler
- Tez No: 827318
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ CAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Robotlar ve Akıllı Sistemler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Malzemelerin bilgisayarlı tomografi (BT) verilerinden veri dönüştürme, modelleme içinyaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, BT verileri aracılığıyla açık hücreli köpüklerinfiziksel üretimi köpükler için nadiren gerçekleştirilmiştir. Burada, deformasyon mekanizmalarınıdeğiştirerek enerji soğurma özelliklerini geliştirmek için ticari olarak mevcut köpük BT verileriüzerinde görüntü işleme kullanarak yeni köpük yapıları oluşturmayı amaçlıyoruz. Bu çalışmada,Maskeli Stereolitografi Aparatı (MSLA) gibi eklemeli üretim teknikleri kullanılarak, piyasadabulunan çelik köpüklerin bilgisayarlı tomografi verilerinden bir dizi köpük oluşturulmuştur. Busetler 10ppi (inç başına gözenek), 3ppi, birleştirilmiş (10ppi ile 3ppi birleştirilmiş) ve 10ppiaşındırılmıştır. Yarı statik sıkıştırma kullanılarak yapılan testler, köpüklerin mekanikperformansını ve özelliklerini karakterize etmek için kullanılmıştır. Yoğunluğunderecelendirilmesi, yoğunlaşma gerinimini azaltır ve plato rejiminin eğimini artırır. En iyi enerjiemme kapasitesi, özgül mukavemet ve yoğunlaşma gerilmesi, yüksek bağıl yoğunluklardabirleştirilmiş köpükler tarafından gösterilmiştir. 3ppi, 10ppi ve 10ppi yoğunluk dereceli köpükler,dikmelerin bükülmesiyle deforme olur. Eğilme baskın yapı, birleştirilmiş köpükler durumundagerilme baskın bir yapıya dönüşmüştür. Ayrıca, yapılar aynı hücre/dikme boyutları ve kusurlarlayeniden üretilebildiğinden, katkılı olarak üretilen reçine köpükler, geleneksel olarak üretilen metalköpüklere göre daha az mekanik özellik dağılımına sahiptir.
Özet (Çeviri)
Data conversion from computed tomography (CT) data of materials has been widely usedfor modeling. However, the physical production of open-cell foams through CT data has rarelybeen conducted for foams. Here we aim to create novel foam structures using image processing onthe CT data commercially available foam to enhance energy absorption properties by modifyingthe deformation mechanisms. In this study, with the use of additive manufacturing techniques suchas Masked Stereolithography Apparatus (MSLA), a set of foams were created from computedtomography data of the commercially available steel foams. The sets are 10ppi (pores per inch),3ppi, merged (10ppi combined with 3ppi) and 10ppi eroded. Testing using quasi-staticcompression has been used to characterize the mechanical performance and properties of thefoams. Grading density decreases the densification strain and increases the plateau regime's slope.The best energy absorption capacity, specific strength, and densification strain were demonstratedby combined foams at high relative densities. 3ppi, 10ppi and 10ppi density-graded foams deformby bending of struts. The bending-dominated structure transformed into a stretch-dominatedstructure in the case of merged foams. Furthermore, because structures may be remanufacturedwith the same cell/strut dimensions and imperfections, additively generated resin foams have lessmechanical property scattering than conventionally manufactured metal foams.