Umurbey kıyı kesimi kıyı alan değişimlerinin incelenmesi üzerine araştırmalar
Studies on the investigation of coastal area changes in the Umurbey coastal section
- Tez No: 827319
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, Çanakkale ili Lâpseki ilçesine bağlı Umurbey kıyı kesimi kapsamında kıyı alanlarındaki değişimler, uzaktan algılama tekniklerinden yararlanarak değerlendirilmektedir. Araştırma sürecinde kıyı alanlarına ait doğal ve kültürel yapıdan yararlanılarak alana ilişkin verilerin elde edilmesi amacıyla incelemelerde bulunulmuştur. Ayrıca alana ilişkin doğal verilerin elde edilmesi ve kıyı alan değişimlerini belirlemede uydu görüntüleri analiz yöntemlerinden ve coğrafi bilgi sisteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın amacı, Umurbey kıyı kesimlerindeki değişim analizlerinin belirlenmesidir. Çalışmanın esas hedefini ise kıyı alanlarındaki değişimin nedenlerinin tespit edilmesi ve koruma kullanma dengesi için öneriler getirilmesi oluşturmaktadır. Bu kapsamda arazi gezileri, yüksek çözünürlüklü GPS verileri, profesyonel fotoğraf makinesi yardımıyla alınan fotoğraflar ile Landsat uydu görüntülerinden yararlanılarak ArcGIS 10.8.2 programı kullanılmıştır. Araştırma alanı için 2000, 2005, 2010, 2015 ve 2020 yılarına ait uydu görüntüleri kullanılarak 5'er yıllık değişimler gözlemlenmiş ve son olarak 2000 ile 2020 yılına ait değişim kontrollü sınıflandırma yöntemi ile irdelenmiştir. Aynı şekilde 2000 ve 2020 yıllarına ait bitki yoğunluğu analizi için NDVI analizi yapılmıştır. Buradan elde edilen veriler ışığında alana ait kullanım kararlarının belirlenmesi, uygulanması ve korunmasına yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, coastal events within the Umurbey coastal region of Lâpseki district of Çanakkale province are evaluated by using remote sensing techniques.In the research process, examinations were made in order to obtain data on the area by making use of the natural and cultural structure of the coastal areas. In addition, satellite image analysis methods and geographic information system were used to obtain natural data related to the area and to determine coastal area changes. The aim of the research is to determine the analysis of change in the coastal areas of Umurbey. The main objective of the study is to determine the reasons for the change in coastal areas and to make suggestions for the balance of protection and use. In this context, ArcGIS 10.8.2 program was used by making use of field trips, high resolution GPS data, photographs taken with the help of a professional camera and Landsat satellite images. For the research area, 5-year changes were observed using satellite images of the years 2000, 2005, 2010, 2015 and 2020, and finally, the change of the years 2000 and 2020 was examined with the controlled classification method.Likewise, NDVI analysis was performed for the plant density analysis of 2000 and 2020. In the light of the data obtained from here, suggestions have been made for the determination, implementation and protection of the usage decisions of the area.