Fen bilimleri öğretmen adaylarının virüs algıları ve salgının yaşamlarına etkilerine ilişkin görüşleri
Pre-service science teachers' perceptions of virus and their views on the effects of the pandemic on their lives
  1. Tez No: 827323
  2. Yazar: VİLDAN BAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN BERTİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada, Fen Bilimleri öğretmen adaylarının virüs algılarının belirlenmesi, salgınların günlük yaşam rutinlerine, eğitim yaşantılarına etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, salgının fen eğitimine etkisi ile birlikte gelecekte olası salgın durumlarında etkili bir fen dersi için fen sınıflarında neler yapılması gerektiği öğretmen adaylarının görüşleri üzerinden belirlenmek istenmiştir. Araştırmanın katılımcıları Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi bölümü Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı'nda okumakta olan 4. sınıf Fen Bilimleri öğretmen adayları olarak seçilmiştir. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmaktadır. Bu amaçla katılımcılara; Virüs Metaforik Algı Formu (VMAF), Virüs Algısı/Çizim Formu (VAF), Virüs /Salgın Yazılı Görüşme Formu (V-SYGF), Günlük Rutin Belirleme Formu ve Virüs/Salgın Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu (V-SGF) uygulanmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda araştırmanın sonucu olarak katılımcıların günlük yaşam rutinlerinin, beslenme algıları dışında olumsuz yönde değiştiği saptanmıştır. Genel olarak eğitimin ve fen eğitiminin salgın sürecinden olumsuz etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda olası bir salgın durumunda eğitimin etkili, verimli ve nitelikli olarak sürdürülebilirliğini sağlamak amaçlı yapılabileceklere öneriler kısmında yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Virüs Algısı, Covid-19, Fen Eğitimi, Fen Bilimleri Öğretmen Adayları İnsanlar tarih boyunca birçok salgın hastalıkla mücadele etmiştir. Salgınların tarihi de insanlığın tarihi kadar eskiye dayanmaktadır. Günümüzde karşımıza çıkan salgın da Covid-19 adı verilen virüsün neden olduğu korona virüs salgınıdır. Bu araştırmada, Fen Bilimleri öğretmen adaylarının virüs algılarının belirlenmesi, salgınların günlük yaşam rutinlerine, eğitim yaşantılarına etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, salgının fen eğitimine etkisi ile birlikte gelecekte olası salgın durumlarında etkili bir fen dersi için fen sınıflarında neler yapılması gerektiği öğretmen adaylarının görüşleri üzerinden belirlenmek istenmiştir. Araştırmanın katılımcıları Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi bölümü Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı'nda okumakta olan 4. sınıf Fen Bilimleri öğretmen adayları olarak seçilmiştir. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmaktadır. Bu amaçla katılımcılara; Virüs Metaforik Algı Formu (VMAF), Virüs Algısı/Çizim Formu (VAF), Virüs /Salgın Yazılı Görüşme Formu (V-SYGF), Günlük Rutin Belirleme Formu ve Virüs/Salgın Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu (V-SGF) uygulanmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda araştırmanın sonucu olarak katılımcıların günlük yaşam rutinlerinin, beslenme algıları dışında olumsuz yönde değiştiği saptanmıştır. Genel olarak eğitimin ve fen eğitiminin salgın sürecinden olumsuz etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda olası bir salgın durumunda eğitimin etkili, verimli ve nitelikli olarak sürdürülebilirliğini sağlamak amaçlı yapılabileceklere öneriler kısmında yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Virüs Algısı, Covid-19, Fen Eğitimi, Fen Bilimleri Öğretmen Adayları
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine pre-service science teachers' perceptions of viruses and to examine the effects of epidemics on their daily life routines and educational experiences. In addition, it was aimed to determine the effects of the epidemic on science education and what should be done in science classrooms for an effective science lesson in case of possible future epidemics. The participants of the study were selected as 4th grade pre-service science teachers studying in the Department of Mathematics and Science Education, Department of Science Education. Purposive sampling method was used to determine the participants. Case study design, one of the qualitative research methods, was used in the study. For this purpose, Virus Metaphorical Perception Form (VMAF), Virus Perception/Drawing Form (VAF), Virus / Epidemic Written Interview Form (V-SYGF), Daily Routine Determination Form and Virus / Epidemic Semi-structured Interview Form (V-SSIF) were applied to the participants. The data obtained from the participants were analyzed by content analysis method. As a result of the analysis, it was determined that the participants' daily life routines changed negatively, except for their perception of nutrition. In general, it was concluded that education and science education were negatively affected by the pandemic process. As a result of the research, suggestions for what can be done to ensure the effective, efficient and qualified sustainability of education in the event of a possible epidemic are included in the recommendations section. KEY WORDS: Virus Perception, Covid-19, Science Education, Pre-service Science Teachers