Okul sporlarına katılan öğrencilerin takım sargınlığı
Team cohesion of students participating team sports
- Tez No: 827322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL AKTAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırma liselerde okul sporlarına katılan öğrencilerin takım sargınlığı düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmada Düzce ilinde ortaöğretim kurumlarında eğitim gören basketbol, futbol, voleybol, salon futbolu branşlarında yarışan 130 kız, 186 erkek olmak üzere toplamda 316 öğrenci yer almaktadır. Veri toplama aracı olarak Eys ve diğ. (2009) tarafından geliştirilen Türkçeye uyarlaması Sezer ve Kocaekşi (2016) tarafından yapılan Genç Sporcu Takım Sargınlığı Ölçeği(GSTSÖ) kullanılmıştır. Bulgular değerlendirildiğinde sporcuların cinsiyet, branş, takımda bulunma süresi ve takım derecesi değişkenleri ile takım sargınlığı arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Buna ek olarak takımla geçen süre ve sargınlık arasında pozitif bir ilişkinin varlığından söz edilirken takımın derecesi ve sargınlık arasında negatif bir ilişki tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the cohesion levels of team players who participated high school sports. 130 girls and 186 boys with a total of 316 team players, competing in basketball, voleyball, football and indoor football were participated. Youth Sport Enviroment Questionnaire developed by Eys and others (2009) and translated to Turkish by Sezer and Kocaekşi (2016) was used. When the findings were evaluated significant differences were found between the gender, branch, duration time at the team, team degree from tournament and team cohesion. In addition, there was a positive relationship found between time spent at team and team cohesiveness, and negative relationship between team degree from tournament and team cohesiveness.