Maden işçilerinde örgütsel adalet algısının ruh sağlığına etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of the perception of organizational justice on mental health in mine workers
- Tez No: 827376
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KUZU DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, maden işçilerinde örgütsel adalet algısının ruh sağlığına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı olarak yapılan bu çalışmanın evrenini 1104 maden işçisi; örneklemini ise 651 maden işçisi oluşturmuştur. Çalışmanın verileri; Kişisel Bilgi Formu, SCL-90-R Somatizasyon Alt Ölçeği, Örgütsel Adalet Ölçeği (ÖAÖ), Genel Sağlık Anketi-12 (GSA-12) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde; bağımsız örneklem t testi, Anova, Pearson korelasyon ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of the perpection of organizational justice on mental health in mine workers. The universe of this descriptive, cross sectional and relationship- seeking study consists of 1104 mine workers. The sample consisted 651 mine workers. The data of the study were collected by using; Personel Information Form, SCL-90-R Somatization Subscale, Organizational Justice Scale (LO), General Health Questionnaire-12 (GHQ-12). In the analysis of the data; independent sample t test, Anova (f test), Pearson correlation and multiple regression analysis were used.