Türkiye'de sosyal kalkınma ile sosyal kooperatifçilik ilişkisi üzerine bir inceleme
A review on the relationship between social development and social cooperatives in Turkey
- Tez No: 827385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAD TİRYAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ortak ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaç ve istekleri müşterek sahip olunan ve demokratik olarak kontrol edilen bir işletme yoluyla karşılamak üzere gönüllü olarak bir araya gelen insanların oluşturduğu işletmeler olarak tanımlanan kooperatifler son yıllarda sosyal kooperatifler özelinde iktisadi ve toplumsal kalkınmanın önde gelen aktörleri arasında anılmaya başlanmıştır. Sosyal kooperatifler, geleneksel kooperatiflerin yanı sıra iş ve gelir imkânları sağlamak yoluyla toplum çıkarlarını gözeten hizmetlerin sağlanması, engelliler, uzun süreli işsizler, eski tutuklular, bağımlılar gibi dezavantajlı bireylerin iş hayatına katılması gibi toplumsal konularında çalışan ve genellikle kâr amacı gütmeyen kooperatifler olarak da tanımlanmaktadır. Sosyal kooperatiflerin kalkınmadaki önemini ve gittikçe artan rolünü ele alan bu tez çalışması Türkiye'de eğitim, kırsal kalkınma, sağlık gibi temel alanlarda çalışan kooperatif örneklerini inceleyerek sosyal yenilikçi kalkınma konusuna odaklanıyor
Özet (Çeviri)
Cooperatives, defined as enterprises formed by individuals who voluntarily come together to meet common economic, social, and cultural needs and aspirations through a jointly owned and democratically controlled enterprise, have in recent years become key players in economic and social development, with a particular focus on social cooperatives. In addition to traditional cooperatives, social cooperatives are also defined as non-profit organizations that address social issues, such as providing services in the public interest through employment and income opportunities, and fostering the inclusion of disadvantaged individuals, such as the disabled, long-term unemployed, ex-prisoners, and addicts. This thesis emphasizes the importance and growing role of social cooperatives in development and examines examples of cooperatives in Turkey working in key areas such as education, rural development, and health, with a specific focus on socially innovative development.