Sürdürülebilir kalkınma bağlamında Türk tarım politikası ve kooperatifçilik üzerine karşılaştırmalı bir analiz
A comparative analysis of Turkish agricultural policy and cooperativism in the context of sustainable development
- Tez No: 1006666
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ BELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sürdürülebilir kalkınmanın tarım sektörü üzerindeki etkilerini ve bu süreçte kooperatiflerin oynadığı kritik rolü incelemektedir. Günümüzde tarım, yalnızca ekonomik bir faaliyet olmanın ötesine geçmiş; gıda güvenliği, kırsal refah, çevresel denge ve sosyal adalet gibi çok boyutlu hedeflerle iç içe bir yapıya dönüşmüştür. Bu nedenle tarım politikalarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleriyle uyumlu hâle gelmesi hem ulusal hem küresel düzeyde zorunlu bir gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma kapsamında sürdürülebilir kalkınma bağlamında tarımsal bir politikada kooperatifçiliğin etkinliği dünya üzerindeki kooperatifçilik sistemi ile karşılaştırılarak araştırılmıştır. Kooperatifçiliğin ekonomik sosyo-kültürel fayda ve zarar ilişkisi araştırılarak; Sürdürülebilir kalkınma için tarım politikalarının gerekliliği nedir? Sanayileşen ve teknolojik bir hizmet sınıfına dönüşen gelişmiş ülkeler için sürdürülebilir kalkınma bağlamında tarımsal politika araçları nelerdir? Sürdürülebilir kalkınma için kooperatifçiliğe ihtiyaç var mı? Kooperatifler kim tarafından ve nasıl yönetilmeli? Kooperatifler ticari faaliyette bulunmalı mı? Kooperatifler ticari faaliyette bulunacaksa kamu yararı ve karlılık ikilemi nasıl kurulmalı? Kamu ile özel sektör arasına sıkıştırılmış Üçüncü bir sektör olarak var olan kooperatiflerin hukuksal dayanağı nedir? Gelecekte kooperatifler baskı ve çıkar grubuna dönüşür mü? Tarım politikalarında sürdürülebilir kalkınma için kooperatifçiliğin sınırı nedir? Sorularının cevabı araştırılmıştır. Bu çalışma, sürdürülebilir kalkınma bağlamında Türkiye'de tarım politikaları ile kooperatifçilik yapısı arasındaki ilişkiyi, sahadan elde edilen nitel veriler ışığında incelemiştir. Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren 3 tarım kooperatifiyle yüz yüze toplam 20 mülakat gerçekleştirilmiştir. Kooperatif başkanları, yönetim kurulu üyeleri ve çiftçi/üretici ortaklarla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler; tarım politikalarının sahadaki yansımalarını, kooperatifçilik algısını ve üreticinin geleceğe dair beklentilerini bütüncül bir bakış açısıyla ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of sustainable development on the agricultural sector and the critical role cooperatives play in this process. Today, agriculture has gone beyond being merely an economic activity; it has become a multidimensional structure intertwined with goals such as food security, rural prosperity, environmental balance, and social justice. Therefore, aligning agricultural policies with the principles of sustainable development has become a necessity at both the national and global levels. Within the scope of this study, the effectiveness of cooperatives in agricultural policy in the context of sustainable development will be investigated by comparing it with the cooperative system around the world. The economic, socio-cultural benefits and disadvantages of cooperatives will be investigated; What is the necessity of agricultural policies for sustainable development? What are the agricultural policy tools in the context of sustainable development for developed countries that are industrializing and transforming into a technological service class? Is cooperativism necessary for sustainable development? Who should manage cooperatives and how? Should cooperatives engage in commercial activities? If cooperatives are to engage in commercial activities, how should the dilemma between public interest and profitability be resolved? What is the legal basis for cooperatives, which exist as a third sector squeezed between the public and private sectors? Will cooperatives become pressure and interest groups in the future? What are the limits of cooperatives in agricultural policies for sustainable development? The answers to these questions have been researched. This study examines the relationship between agricultural policies and the cooperative structure in Turkey within the context of sustainable development, based on qualitative data obtained from the field. A total of 20 interviews were conducted with three agricultural cooperatives operating in the province of Kahramanmaraş, both faceto-face and online. Semi-structured interviews with cooperative presidents, board members, and farmer/producer members revealed the reflections of agricultural policies in the field, perceptions of cooperatives, and producers' expectations for the future from a holistic perspective.