Yeni tasarlanan bir buzdolabı için eş zamanlı mühendislik uygulamaları: DFMA, FMEA, TRIZ entegrasyonu
Concurrent engineering applications for a newly designed refrigerator: DFMA, FMEA, TRIZ integration
  1. Tez No: 827396
  2. Yazar: YILMAZ MERT ÖZKILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EZGİ AKTAR DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Yönetimi ve Kalite Güvence Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Araştırma, yeni üretilecek ve yurtdışına ihraç edilecek olan yeni tip bir buzdolabı için müşteri odaklı yaklaşımla ve eşzamanlı mühendislik tekniklerini kullanarak kaliteli ve düşük maliyetli tasarımı hedeflemektedir. Ayrıca tasarım değişiklikleri için harcanan çaba ve zamanın azaltılmasıyla birlikte çevrim sürelerinin kısaltılması da bir diğer amaçtır. Araştırmadaki Gemba analizleri ve eş zamanlı mühendislik teknikleri (Hata Türü ve Etkileri Analizi-FMEA, Montajlanabilirlik için Tasarım, Yaratıcı Problem Çözme Teorisi-TRIZ), ilk fazdan son faza kadar müşteri istek ve beklentilerini karşılayabilecek yeni ürün geliştirme sürecinin verimli bir biçimde tamamlanması amacıyla kullanılmıştır. Ürün geliştirme sürecinin her aşamasında ortaya çıkan problemler, riskler ve çelişkiler problem çözme teknikleri ile birleştirilerek yaratıcı prensipler doğrultusunda tasarımda revizyona gidilmiştir. Eş zamanlı mühendislik uygulamaları sayesinde karar alma süreçlerinde doğru değerlendirmeler yapılarak kritik noktalar belirlenmiş, uygun tasarım alternatiflerinin seçilmesi konusunda yaratıcı prensipler dikkate alınmıştır. Böylece tasarım değişiklikleri için harcanan çaba, süre ve maliyetin düşük seviyede kalması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research aims at quality and low-cost design for a new type of refrigerator, which will be newly produced and exported abroad, using a customer-oriented approach and simultaneous engineering techniques. In addition, reducing the effort and time spent on design changes, as well as shortening cycle times is another goal. Gemba analyzes and simultaneous engineering techniques (Failure Mode and Effects Analysis-FMEA, Design for Assemblyability, Creative Problem Solving Theory-TRIZ) in the research were used to efficiently complete the new product development process that can meet customer demands and expectations from the first stage to the last stage. The problems, risks and contradictions that emerged at every stage of the product development process were combined with problem solving techniques and a revision was made in the design in line with creative principles. Thanks to simultaneous engineering practices, critical points were determined by making accurate evaluations in decision-making processes, and creative principles were taken into account in selecting suitable design alternatives. Thus, the effort, time and cost spent for design changes are kept at a low level.