Sınıfında kaynaştırma öğrencisi bulunan ortaokul öğretmenlerinin bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlama yeterlik düzeyleri, yaşadıkları sorunlar ve mevcut programların incelenmesi
The proficiency levels of secondary school teachers who have inclusive students in their classrooms in preparing individualized education programs, the problems they experience and the examination of current programs
  1. Tez No: 827395
  2. Yazar: CENK ADALIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıfında kaynaştırma öğrencisi bulunan ortaokul öğretmenlerinin bireyselleştirilmiş eğitim programı (BEP) hazırlama yeterliklerinin, BEP hazırlama ve uygulama sürecinde yaşamış oldukları problemlerin ve hazırlamış oldukları BEP'lerin incelenmesidir. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Uşak il merkezinde sınıfında kaynaştırma öğrencisi bulunan ortaokul öğretmenleridir. Araştırmanın örneklemi, küme örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olup araştırma, Uşak il merkezinde kaynaştırma eğitimi uygulanan 12 ortaokulda yürütülmüştür. Araştırmanın nicel verileri İlik ve Sarı (2018) tarafından geliştirilen“Öğretmenler için Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Yeterlik Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ve Alan (2019) tarafından geliştirilen“BEP Kalitesini Değerlendirme Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmanın nicel verileri sınıfında kaynaştırma öğrencisi bulunan 307 öğretmenden toplanmıştır. Nitel veriler ise 12 öğretmen ile görüşme ve 242 BEP'in doküman analizi yapılarak elde edilmiştir. Nicel verilerin analizi sonucunda sınıfında kaynaştırma öğrencisi bulunan ortaokul öğretmenlerinin BEP yeterliklerinin cinsiyet, hizmet bölgesi ve hizmet alanı değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaşmadığı; yaş, mesleki deneyim, branş ve BEP hazırlama ve uygulama eğitimi alma değişkenlerine göre ise anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür. Yapılan görüşmelerde ise öğretmenlerin BEP hazırlarken karşılaşmış oldukları problemlerin performans düzeyi belirleme, aile katılımı, yönlendirme eksikliği, materyal eksikliği, kazanım oluşturma, bilgi eksikliği, iş yükü ve zaman yetersizliği olduğu görülmüştür. BEP uygulama sürecinde karşılaşılan problemlerin ise davranış problemleri, öğretimin bireyselleştirilmesi, bilgi eksikliği, kazanımları aktarma, müfredat kaygısı, özel gereksinimli öğrencinin yetersizlikten etkilenme düzeyi, unutma, aile, değerlendirme ve materyal eksikliği olduğu görülmüştür. Araştırma kapsamında incelenen BEP'lerin niteliklerinin de düşük olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the individualized education program (IEP) proficiency of secondary school teachers who have inclusive students in their class, the problems they have experienced during the preparation and implementation of IEP, and the IEPs they have prepared. In the research; convergent parallel design, one of the mixed research methods, was used. The population of the research is secondary school teachers who have inclusive students in their classes in the city center of Uşak. The sample of the research was determined by cluster sampling method and the research was conducted in 12 secondary schools in the city center of Uşak, where inclusive education was applied. The quantitative data of the study were collected by using the“Individualized Education Program Competency Scale for Teachers”developed by İlik and Sarı (2018). Qualitative data were collected with a semi-structured interview form and the“IEP Quality Evaluation Scale”developed by Alan (2019). The quantitative data of the study were collected from 307 teachers who had inclusive students in their classes. Qualitative data was collected by interviewing 12 teachers and document analysis of 242 IEPs. As a result of the analysis of the quantitative data, the IEP competencies of secondary school teachers who have inclusive students in their classes do not differ significantly according to gender, service area and service field variables; it has seen that age, professional experience, branch and IEP preparation and application training variables differ profoundly. In the interviews, it was seen that the problems that the teachers encountered while preparing the IEP were identifying the level of performance, family participation, lack of guidance, lack of material, determination of acquisition, lack of information, workload and lack of time. It has been observed that the problems encountered in the IEP implementation process were behavioral problems, individualization of instruction, lack of knowledge, transferring the acquisitions, curriculum anxiety; the students with special needs are affected by disability, forgetting, family, lack of assessment and material. It has been found that the quality of the IEP's examined within the scope of the research is also low.