Sürdürülebilir kadın iç giyimi
Sustainable women's underwear
  1. Tez No: 827403
  2. Yazar: AYŞENUR TOPAKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN BERKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Anasanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sanayileşmeyle beraber pek çok ürün ve çeşitlerine hızlı bir şekilde ulaşabilmekteyiz. Hızlı ulaştığımız bu ürünleri hızlı bir şekilde tüketip bir diğerine geçmekteyiz. Bu döngü ile beraber ürünlerin üretim aşamasından lojistiğe, oradan da tüketime ve atıkların oluşmasına kadar olan süreçte çevreyi ne kadar kirlettiğimiz açıkça görülmektedir. Toprak, su, hava gibi doğa kirliliği ve kendi bedenimize de ürünlerdeki toksik (insan sağlığına zararlı) maddelerle zarar vermemiz yanında gelecek nesillere sağlıklı şartlar altında yaşamaları için uygun bir ortam bırakmamaktayız. Tekstil sektörü de bu durumun gelişmesine sebep olan en büyük sektörlerdendir. Çalışmada, kadın iç giyimi ve sürdürülebilir moda konuları kapsamında kullanılan doğal ve yapay liflerden üretilen kumaşlar, yavaş ve hızlı moda, ürünlerin yeniden kullanımı, tekstil atıkları gibi konulara değinilmiştir. Ayrıca iç giyim firmalarının, moda tasarımcılarının ve markaların temiz bir çevre ve sürdürülebilirlik süreci için yaptığı çalışmalardan, hayata geçirdikleri uygulamalardan bahsedilmiştir. Günümüz modern iç giyim tasarımları kapsamında model örneklerle iç giyimi sürdürülebilir moda konusuyla ilgili olarak kullanılan doğal içerikli kumaşlarla yapılan sürdürülebilir çalışmalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With industrialization, we can quickly access many products and their varieties. We quickly consume these products that we have access to and move on to another. With this cycle, it is clearly seen how much we pollute the environment in the process from the production phase of the products to logistics, from there to consumption and waste generation. In addition to polluting nature such as soil, water and air and harming our own bodies with toxic (harmful to human health) substances in products, we do not leave a suitable environment for future generations to live under healthy conditions. The textile industry is one of the biggest sectors that caused this situation to develop. In the study, topics such as fabrics produced from natural and artificial fibers used within the scope of women's underwear and sustainable fashion, slow and fast fashion, reuse of products, and textile waste were touched upon. In addition, the work done by underwear companies, fashion designers and brands for a clean environment and sustainability process and the practices they implemented were mentioned. Within the scope of today's modern underwear designs, sustainable works made with natural content fabrics used in underwear related to sustainable fashion are presented with model examples.