Kadın giyiminde sürdürülebilir yaklaşımlar: Türkiye ve İngiltere örneği
Sustainable approaches in women's clothing: The case of Turkey and the united kingdom
  1. Tez No: 1002801
  2. Yazar: EBRU GÜLTEKİN ALKANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, kadın giyiminde sürdürülebilirlik uygulamalarını Türkiye ve İngiltere bağlamında karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Günümüzde moda endüstrisinin en büyük sorunlarından biri olan hızlı moda modelinin yarattığı çevresel, sosyal ve ekonomik problemler, sürdürülebilir alternatiflerin geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Araştırma, iki ülkenin moda sektörlerindeki farklı konumlanmalarından yola çıkarak tasarım, üretim, tüketim ve kullanım sonrası aşamalarında sürdürülebilirlik yaklaşımlarının nasıl uygulandığını ve bu uygulamaların ardındaki politika, kültür ve pazar dinamiklerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, ikincil kaynaklara dayalı doküman analizi yönteminin kullanıldığı karşılaştırmalı vaka analizi modeli benimsenmiştir. Uluslararası kuruluşların raporları, hükümet belgeleri, sektörel yayınlar, akademik makaleler ve sivil toplum kuruluşu verileri içerik analizi yoluyla tematik olarak incelenmiştir. Bulgular Türkiye'nin sürdürülebilirlik alanındaki gücünün büyük ölçüde üretim odaklı olduğunu, organik pamuk üretimi, esnek üretim kabiliyeti ve yeşil teknolojilere yatırım yapan öncü firmalarıyla öne çıktığını göstermektedir. İngiltere'nin ise tüketim odaklı bir ii Yaklaşımla , ikinci el kullanımı, ürün kiralama ve onarım gibi döngüsel iş modelleri, güçlü yasal düzenlemeler ve yüksek tüketici farkındalığı alanlarında daha ileri bir seviyede olduğu tespit edilmiştir. Bu iki ülkenin yaklaşımlarının, birbirini tamamlayıcı nitelikte olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışma, her iki ülkenin güçlü yönlerini birleştirecek stratejik işbirlikleri ve politika önerileri sunarak, sürdürülebilir moda literatürüne karşılaştırmalı bir perspektif kazandırmaktadır. Öneriler arasında Türkiye için iç pazar standartlarının yükseltilmesi ve döngüsel ekonomi altyapısının güçlendirilmesi, İngiltere için ise ithal ürünlerde izlenebilirliğin zorunlu hale getirilmesi ve tüketimi azaltmaya yönelik politikaların benimsenmesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a comparative analysis of sustainability practices in women's clothing within the contexts of Turkey and the United Kingdom. The environmental, social, and economic problems created by the fast fashion model, one of the biggest challenges in the contemporary fashion industry, necessitate the development of sustainable alternatives. Drawing upon the different positionings of these two countries in the fashion sector, the research aims to analyze how sustainability approaches are implemented in the stages of design, production, consumption, and post- use, as well as the policy, cultural, and market dynamics behind these practices. A comparative case study model, utilizing document analysis based on secondary sources, was adopted for the research. Reports from international organizations, government documents, industry publications, academic articles, and civil society data were thematically examined through content analysis. The findings indicate that Turkey's strength in sustainability is predominantly production-oriented, distinguished by its organic cotton production, flexible manufacturing capabilities, and pioneering firms investing in green technologies. In contrast, the United Kingdom iv demonstrates a more advanced, consumption-oriented approach, characterized by well- established circular business models such as second hand, rental, and repair, alongside robust legal frameworks and high consumer awareness. It is concluded that the approaches of the two countries are complementary in nature. The study contributes a comparative perspective to the sustainable fashion literature by offering strategic collaborations and policy recommendations that combine the strengths of both countries. Proposals include raising domestic market standards and strengthening the circular economy infrastructure for Turkey, while for the United Kingdom, recommendations focus on mandating traceability for imported goods and adopting policies aimed at reducing consumption.