Câsim Muhammed Câsim'in şiirindeki şiirsel imge
الصُّورة الشِّعريَّة في شعر جاسم محمد جاسم
  1. Tez No: 827413
  2. Yazar: YALMAZ ABDULBASIT MUSTAFA ALBAYATI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı, çağdaş Iraklı şair Jasim Muhammed Jasim'in eserlerindeki şiirsel imgeyi incelemektir. Kendisi, 1971 yılında doğmuş bir akademisyendir. Çalışmanın önemi, şairin poetik imgeyi şekillendirmedeki farklılığından anlaşılmaktadır. Jasim Muhammed Jasim'in şiirlerini okuyan herkes, imge; şairin şiirsel deneyimde temel aracı haline geldiğinde, bu imge ile yaratıcı benlik arasındaki tutarlı ilişkisel yapıyı hissedecektir. Çalışmada, yazarın biyografisi ve ilmi hayatı hakkında bilgi verirken tanımlayıcı yöntemi uygulanmış, ayrıca, şiirlerini inceleyip, edebi unsurlarına göre tahlili yaparken, bu şiirlerde yer alan imge, istiâre, kinâye ve alegorik örnekleri ortaya çıkarmak için, şiirleri analitik yöntemi uygulanmıştır. Bu çalışmanın en önemli bulguları arasında: Şair Jasim Muhammed Jasim, istiâre imgenin oluşumunda teşhis (kişileştirme) sanatına dayanmıştır. Böylece sinemasal kalıplardaki soyut psikolojik potansiyelleri ortaya çıkararak etkili istiâre oluşturmuştur. Şair ayrıca İnsana ait özelliklerin insan olmayan varlıklara mal edilmesi için teşhisi kullanmıştır. Böylece etkileyici istiâre, teşbih ve mecazlar oluşturulmuştur. Şiirlerindeki istiâre-i mekniyye örnekleri, istiâre-i tasrîhiyye örneklerinden daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bu, ister önceki kalıp ve örneklerden bağımsız olsun, ister ise onları yeni ve gerçekçi bir şekilde şekillendirsin, şairin telkine olan eğilimini doğrulamaktadır. Şairin sanatsal tasvirlerinin taşıdığı güzel sinematik boyutları nedeniyle, bu alanda, İmruu'l-Kays, Beşşâr b. Burd, İbnü'l-Mu'tez ve ibn Hafâce gibi büyük şairlere eşdeğer olanı sunmuştur. Bu alandaki şiiri modern eleştirinin kurallarını uymaktadır. Ayrıca Jasim Muhammed Jasim, psikolojik ıstırabını doğru ifade ve etkileyici bir imgeler aracılığıyla aktarabilmiş, bu konuda yetenek sahibi olduğu görülmektedir. Çeşitli türleriyle teşbih alanındaki hayal gücü, içinde yalanın olmadığı gerçek güzellik uzak görüşlülüğü ortaya çıkarmıştır. Kullandığı istiâre örnekleri ise, sınırsız hayal içinde duygu samimiyetini ve vicdana uygun bir ritim içinde sübjektif izlemini tasvir edebilmiştir. Aynı şekilde onun şiirindeki istiâre, teşbih ve mecaz anlatımındaki diğer unsurlarla görevdeşlik halinde gelmiştir; Çünkü o, şiirine okuyucu üzerinde etki bırakan eşsiz bir güzellik vermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to study the poetic image in the work of the contemporary Iraqi poet Jasim Muhammad Jasim, an academic born in 1971 AD. The importance of the study is evident in the poet's creativity in shaping the poetic image. Everyone who reads the poetry of Jasim Muhammad Jasim feels that coherent relational structure between the poetic image and the creative self when the image became the poet's essential means in the poetic experience. The study followed the descriptive approach when translating the author, presenting his biographical and scientific biography, and the analytical approach when extrapolating his poetry and analyzing it into its literary elements, to find out the images, metaphors, metaphors and symbols contained in his poetry. The conclusions of this study were that: The poet Jasim Muhammad Jasim relied in the formation of the metaphorical image on anthropomorphism and personification, so he brought out by anthropomorphism the abstract psychological potentials in scenic (cinematic) formats, thus forming influential metaphors, as he employed the diagnosis in human images of tangible things, thus forming exciting metaphors, similes and metaphors, and the metaphor dominated The metaphor for the declarative metaphor in his poetry; This confirms the poet's tendency towards suggestion, whether he was free from previous templates and models or shaped them in a new realistic way, and that the studied poet has presented in the field of artistic photography what is equal to the great poets because of the pictorial dimensions that these images carried based on the scenic dimensions; It is similar to what Imru' al-Qais, Bashar ibn Burd, Ibn al-Mu'tazz, Ibn Khafaja and others. His poetry in this field conforms to the rules of modern criticism, as we find in Jasim Muhammad Jasim the ingenuity and ability to transfer his psychological suffering to expressive images, the most faithful expression, and his imagination in the field of analogy of its various types reveals his vision of true beauty that has no falsity in it, while his metaphors came as a depiction Adept at the sincerity of his passion in a fertile imagination, and a rhythm capable of portraying the self-impression compatible with feelings and conscience. Likewise, the metaphor in his poetry comes in synergy with other elements in the statement of simile and metaphor; Since he is in harmony with a network of relationships that give his poetry a special flavor and influence on the conscience of the reader.