Ergenlerin dijital oyun bağımlılığının, psikolojik sağlamlıkları ve annelerinin duygu düzenlemeleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The mediating role of emotion regulation ability of mothers on the relationship between digital game addiction and psychological resilience in adolescents
  1. Tez No: 827412
  2. Yazar: HASAN AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİN GÜNERİ, UZMAN EZGİ ŞEN DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çevrimiçi oyun oynama bozukluğu, farklı yaş gruplarından bireylerin günlerinin büyük kısmını internet üzerinden oyun oynamaya ayırdıkları bir davranışsal bağımlılık olarak tanımlanmaktadır. Çevrimiçi oyun oynama ile ilişkili olduğu düşünülen kavramlar için duygu düzenleme ve psikolojik sağlamlık ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı ergenlerde dijital oyun bağımlılığı, psikolojik sağlamlık ve annelerinin duygu düzenlemeleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmaktadır. Kartopu örneklem yöntemi ile katılımcılara ulaşılmış ve çalışmada yer almışlardır. Bu amaçla yapılan çalışmaya 144 erkek ve 174 kız olmak üzere 318 kişi katılmıştır. Katılımcılara içerisinde kişisel bilgi formu, İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği, Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Anne Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği'nin bulunduğu anket formu uygulanmıştır. Yapılan karşılaştırma analizi sonucunda ergenlerin çevrimiçi oyun oynama bozukluğu puanları cinsiyet ve okul başarısı değişkenlerine göre farklılık görülmüştür. Katılımcıların okul başarısı ve gelir durumuna göre psikolojik sağlamlık puanlarında anlamlı farklılık bulunmuştur. Duygu düzenleme beceri puanları cinsiyete göre değişkenlik göstermektedir. Baba yaşı ile kardeş sayısı arasında, yaş ile içsel işlevsel duygu düzenleme arasında ve kardeş sayısı ile içsel işlevsel olmayan duygu düzenleme arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Yapısal eşitlik modeli sonucunda psikolojik sağlamlığın, ergenlerin dijital oyun bağımlılıkları ve anne duygu düzenleme becerileri arasında aracılık rolü olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular son yıllarda alan yazında incelenen önemli kavramlardan biri olan çevrimiçi oyun oynama bozukluğunun, etiyolojisinin anlaşılmasında güncel ve önemli bilgiler sunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Online gaming disorder is defined as a behavioral addiction in which individuals from different age groups spend most of their days playing online games. Emotion regulation and resilience come to the fore for concepts thought to be related to online gaming. The aim of this study is to examine the relationships between digital game addiction, resilience and their mothers' emotion regulation in adolescents. The participants of this study were reached with the snowball sampling method. For this purpose, 318 individual as 144 male and 174 female students participated in the study. A questionnaire including a personal information form, Internet Gaming Disorder Scale, Child and Adolescent Resilience Scale, and Mother Emotion Regulation Skills Scale was applied to the participants. As a result of the comparison analysis, the online gaming disorder scores of the adolescents differed according to the variables of gender and school success. A significant difference was found in the psychological resilience scores of the participants according to their school success and families' income levels. Emotion regulation skill scores vary according to gender. Significant relationships were found between father's age and the number of siblings, between age and internal functional emotion regulation, and between the number of siblings and internal dysfunctional emotion regulation. As a result of the structural equation model, it was determined that psychological resilience has a mediating role between adolescents' digital game addictions and maternal emotion regulation skills. It is thought that the findings can provide up-to-date and important information in understanding the etiology of online gaming disorder, which is one of the important concepts examined in the literature in recent years.