Covid 19 pozitif tanılı hastalarda böbrek fonksiyon değerlerinde meydana gelen olası değişiklikler
Possible changes in kidney function values in patients with a diagnosis of Covid 19 positive
  1. Tez No: 827454
  2. Yazar: SELMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ŞENTÜRK, DOÇ. DR. FATİH KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Covid 19 pozitif tanılı hastalarda böbrek fonksiyon değerlerinde meydana gelen olası değişiklikler ÖZET COVID-19'un böbrek fonksiyon testleri ve sıvı elektrolit parametreler üzerindeki etkilerinin incelenmesini amaçladık. Eskişehir Şehir Hastanesi'ne başvuran ve test sonuçları pozitif ya da negatif olan toplamda 10.269 hasta üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma yapıldı. Hastalara COVID-19 tanısı koymak için polimeraz zincir reaksiyonu testi ve bilgisayarlı tomografi akciğer filmleri çekildi. Pozitif ve negatif test sonuçlarına sahip iki grup hastanın biyokimyasal test sonuçları incelendi. Değerler incelendiğinde; COVID-19 pozitif hastalarındakiBUN, Kreatinin, verileri negatif hastalara göre daha yüksekti. Potasyum değerlerinde istatistiksel bir fark tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Possible changes in kidney function values in patients with a diagnosis of Covid 19 SUMMARY We aimed to investigate the effects of COVID-19 on kidney function tests and fluid electrolyte parameters. A study was conducted on a total of 10,269 patients who were admitted to Eskişehir City Hospital and whose test results were positive or negative. Polymerase chain reaction test and computed tomography lung films were taken to diagnose COVID-19 in patients. Biochemical test results of two groups of patients with positive and negative test results were examined. When the values were examined; BUN, Creatinine, data in COVID-19 positive patients were higher than in negative patients. No statistical difference was detected in potassium values.