Ortaokul öğrencilerinin yazma kaygısı ve yazma tutumu ile yazma eğilimlerinin yazma özyeterlik algılarıyla ilişkisi
The relationship of secondary school students' writing anxiety and writing attitude and writing tendencies and writing self-efficient perceptions
  1. Tez No: 827455
  2. Yazar: KADİR YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ÜRÜN KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Temel iletişim becerilerinden birisi olan yazma, öğrencilerin en çok sorun yaşadığı alanlardan birisidir. Eğitim ve öğretim süreçlerinde belirleyici roller üstlenen yazma, aynı zamanda bireyin küçük yaşlardan itibaren kendisini ifade etmesinde önemli roller üstlenmektedir. Öğrencilerin yazma ile ilgili tutum ve eğilimleri, kaygı ve özyeterlikleri eğitim ve öğretim süreçlerindeki başarı açısından belirleyici bir konumdadır. Bu çalışmanın amacı ortaokul öğrencilerinin yazma kaygısı ve yazma tutumu ile yazma eğilimlerinin yazma özyeterlik algılarıyla ilişkisini incelemektir. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmada korelasyon analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Çalışmada 503 öğrencinin katılımıyla bir araştırma yapılmıştır. Bu kapsamda yazma özyeterlik ölçeği, yazma kaygısı ölçeği, yazma tutum ölçeği, yazma eğilimi ölçeği kullanılarak veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre kız öğrencilerin yazma becerisinin erkek öğrencilerden daha yüksektir. Çalışmanın sonuçları yazma kaygısı ile yazma tutumu, yazma eğilimi, yazma özyeterliği arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermektedir. Araştırmada öğretmenlerin öğrencilerde yazma kaygını düşürecek ve yazma özyeterliğini artıracak etkinliklere yer vermeleri önerilmiştir. Bu araştırmanın sonuçları 503 ortaokul öğrencisinin verdiği yanıtlarla sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
Writing, which is one of the basic communication skills, is one of the areas where students have the most problems. Writing, which plays a decisive role in education and training processes, also plays an important role in the individual's self-expression from an early age. Students' attitudes and tendencies towards writing, their anxiety and self-efficacy are in a decisive position in terms of success in education and training processes. The aim of this study is to examine the relationship between secondary school students' writing anxiety and writing attitude and writing dispositions with their writing self-efficacy perceptions. Correlation analysis technique was used in the research in which the quantitative research method was used. In the study, a research was conducted with the participation of 503 students. In this context, data were collected and analyzed by using the writing self-efficacy scale, writing anxiety scale, writing attitude scale, and writing disposition scale. According to the results, the writing skill of female students is higher than that of male students. The results of the study show that there is no significant relationship between anxiety and writing attitude, writing disposition, and writing self-efficacy. In the study, it was suggested that teachers include activities that will reduce writing anxiety and increase writing self-efficacy in students. The results of this research are limited to the answers given by 503 secondary school students.