Palamut meşesi meyvesinden tanenin uzaklaştırılmasında güncel işleme teknolojilerinin uygulanması ve meyvenin fonksiyonel gıda olarak kullanım potansiyelinin değerlendirilmesi
Applications of the novel processing technologies for removal of tannin from acorn fruit and evaluation of potential use of fruit as functional food
  1. Tez No: 827453
  2. Yazar: DENİZ DÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ İÇİER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Tez çalışmasında, orman ürünü atığı olan palamut meşesi meyvelerinin (PMM, Quercus ithaburensis), katma değeri yüksek gıda ürünü olarak değerlendirilmesi amacıyla, acı tat veren tanenin meyveden uzaklaştırılması incelenmiştir. Tanenin meyveden uzaklaştırılması amacıyla, ultrases destekli ekstraksiyon (USDE) ve vurgulu ılımlı elektriksel alan destekli ekstraksiyon (VIEAE) yöntemleri farklı koşullarda uygulanmıştır. Kontrol ekstraksiyon yöntemi olarak geleneksel çözgen ekstraksiyonu (GÇE) uygulanmıştır. Farklı ekstraksiyon yöntemleriyle taneni uzaklaştırılan palamut meşesi meyvelerinin un ve kahve ürünü olarak kullanım potansiyeli araştırılmıştır. Palamut meşesi meyvelerinin gıda olarak tüketilebilmesi için hedef tanen içeriği, 0.0274 mg TAE/mg KM olarak belirlenmiştir. Ultrases destekli ekstraksiyon (USDE) yöntemi 3 farklı genlik (%20-%60-%100) ve 3 farklı görev döngüsü (%20-%60-%100) koşullarında uygulanmıştır. Uygulanan genlik ve görev döngüsü arttıkça, ekstreye geçen toplam fenolik madde içeriğinin ve antioksidan aktivitesinin arttığı belirlenmiştir (p0.05). Ancak haşlama önişleminin, sıcaklık etkisiyle, PMM'den kahve eldesinde ürün kalitesini azalttığı belirlenmiştir. Tez çalışmasından elde edilen sonuçların, orman ürünü atığı olan palamut meşesi meyvelerinin katma değeri yüksek fonksiyonel gıda ürünü olarak kullanımına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ayrıca, ultrases ve vurgulu ılımlı elektriksel alan teknolojilerinin ekstraksiyon amacıyla kullanımında uygun işlem koşullarının belirlenmesine altyapı oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the removal of tannin, which is responsible for the bitter taste, from acorn fruits (Quercus ithaburensis), a forest waste product, for their potential utilization as high-value food products. Ultrasound-assisted extraction (USAE) and pulsed moderate electric field assisted extraction (PMEFE) methods were applied under different conditions to remove tannin from the acorn fruits. The conventional solvent extraction (CSE) was used as the control method. The study also investigated the potential use of tannin-removed acorn fruits as flour and coffee products. A target tannin content was 0.0274 mg TAE/mg DW for the acorn fruits to be consumed as food products. The USAE method was applied at 3 different amplitudes (%20-%60-%100) and 3 different duty cycles (%20-%60-%100). As the amplitude and duty cycle increased, the total phenolic content and antioxidant activity of the extract increased (p0.05). However, the boiling pretreatment negatively affected the product quality of acorn fruit coffee due to temperature-related effects. It is thought that the results obtained from this thesis will contribute valuable data for using acorn fruits, a forest product waste, as a high-value functional food product. Furthermore, it is expected to establish the infrastructure for determining suitable processing conditions for using ultrasound and moderate electric field technologies for extraction purposes.