Perinatal Dönem Covid-19 Korku Ölçeğinin (EMC 19-9) Türkçe Geçerlik, Güvenirlik Çalışması ve COVİD-19 Korkusunun Gebelikte Sağlıklı Yaşam Davranışları ile İlişkisi
The Turkish validity and reliability study of the COVİD-19 fear scale for perinatal period (EMC 19-9) and the relationship of COVİD-19 with healthy living behaviors in pregnancy
  1. Tez No: 827473
  2. Yazar: KADRİYE ESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL ŞEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırma Perinatal Dönem COVID-19 Korku Ölçeğinin (EMC 19-9) gebelerde Türkçe geçerlik güvenirliğini test etmek ve COVID-19 korkusunun gebelerde sağlıklı yaşam davranışları ile ilişkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, metodolojik ve analitik-kesitsel tipte olup, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Isparta Şehir Hastanesi'nde Eylül 2021-Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, hastaneye gebelik izlemi için başvuran kadınlar, örneklemini ise evrenden gelişigüzel örnekleme ile seçilen, ölçek geçerlik-güvenirliği için 100, analitik-kesitsel çalışma için 450 gebe oluşturmuştur. Veriler, kişisel bilgi formu, Perinatal Dönem COVID-19 Korku Ölçeği ve Gebelikte Sağlıklı Yaşam Davranışları Ölçeği ile toplanmıştır. Perinatal Dönem COVID-19 Korku Ölçeği Türkçeye çevrilmiş, kapsam geçerliliği, yapı geçerliliği ve güvenirliği PASW 22 ve AMOS 21 programları kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde) ile ifade edilmiş, tek yönlü varyans, Kuruskal Wallis ve korelasyon analizleri kullanılarak test edilmiştir. Bulgular: Perinatal dönem COVID-19 Korku Ölçeği'nin geçerlik güvenirlik çalışmasında; kapsam geçerlik indeksi 0,997, faktör analizinde toplam varyansı 55,069, Cronbach's alpha katsayısı 0,896, iki yarıya bölme analizinde Spearman Brown katsayısı 0,956, test-tekrar test ölçümünde korelasyon değeri r=0,543 (p0,05) ve alt ölçekleri olan gebelik sorumluluğu (r=-0,023, p>0,05), hijyen (r=-0,004, p>0,05), beslenme (-0,053, p>0,05), fiziksel aktivite (r=-0,045, p>0,05), seyahat (r=0,007, p>0,05) ve gebeliği kabullenme (r=-0,057, p>0,05) puanları arasında istatistiksel ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to test the Turkish validity and reliability of the Perinatal Period COVID-19 Fear Scale (EMC19-9) in pregnant women and to determine the relationship between the fear of COVID-19 and healthy lifestyle behaviors in pregnant women. Materials and Methods: The research is methodological and analytical-cross-sectional and was carried out in Isparta Süleyman Demirel University Hospital and Isparta City Hospital between September 2021 and August 2023. The population of the study consisted of women who applied to the hospital for pregnancy follow-up, and the sample consisted of 100 pregnant women selected by conviencing sampling from the population for scale validity-reliability and 450 pregnant women for analytical-cross-sectional study. Data were collected with a personal information form, Perinatal COVID-19 Fear Scale and Healthy Living Behaviors Scale in Pregnancy. The Perinatal Period COVID-19 Fear Scale was translated into Turkish, and its content validity, construct validity and reliability were performed using the PASW 22 and AMOS 21 programs. The obtained data were expressed with descriptive statistics (number, percentage) and tested using one-way variance, Kuruskal Wallis and correlation analysis. Results: In the validity and reliability study of the Perinatal period COVID-19 Fear Scale; The content validity index was 0.997, the total variance was 55.069 in the factor analysis, the Cronbach's alpha coefficient was 0.896, the Spearman Brown coefficient was 0.956 in the split-half analysis, and the correlation value was r=0.543 (p0.05) and subscales of pregnancy responsibility (r=-0.023, p>0.05), hygiene (r= -0.004, p>0.05), nutrition (-0.053, p>0.05), physical activity (r=-0.045, p>0.05), travel (r=0.007, p>0.05) and No statistical correlation was found between the scores of accepting pregnancy (r=-0.057, p>0.05).