İnovatif davranışın kariyer stresine etkisinde öğrenme çevikliğinin aracı rolü
The mediating role of learning agility in the effect of innovative behavior on career stress
  1. Tez No: 827474
  2. Yazar: FATMA TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzdeki yerel ve küresel değerlerde yaşanan hızlı gelişim, bunun sonucunda yaratılan değişim bireyleri oldukça etkilemektedir. Değişim bireyleri kendilerini yenilemeye, sürekli öğrenmeye ve inovatif davranışa yönlendirmektedir. İnovatif davranış, yenilik yapmak, var olanı geliştirmek, sürekli olarak yeni bir şeyleri deneyerek daha iyisine ulaşmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda gelişen teknolojinin de yardımı ile kariyer olgusu ulusal boyuttan uluslararası boyuta doğru gelişmektedir. Gelişen kariyer kavramı stres ve sorunları da beraberinde ortaya çıkarmaktadır. Kariyer stres ve sorunları ile başa çıkmak için öğrenme çevikliği önemli bir unsur olarak görülmektedir. Yapılan uygulamalar sonucu yeni öğrenilen bir olgunun denenerek uygulanması ve geliştirilmesi olan öğrenme çevikliği, inovatif davranış ve kariyer stresi ile pozitif yönlü bir etkileşim içerisinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid development in today's local and global values and the change created as a result of this affect individuals considerably. Change leads individuals to renew themselves, to continuous learning and to innovative behavior. Innovative behavior aims to innovate, improve existing ones, and achieve better by constantly trying new things. With the help of the developing technology in line with this purpose, the career phenomenon is developing from the national dimension to the international dimension. The concept of a developing career brings along stress and problems. Learning agility is seen as an important element to cope with career stress and problems. Learning agility, which is the testing and development of a newly learned phenomenon as a result of practices, has a positive interaction with innovative behavior and career stress.