Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerin bilişsel fonksiyonlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of cognitive functions of individuals with chroni̇c obstructive pulmonary disease and factors affecting cognitive functions
  1. Tez No: 827472
  2. Yazar: SENES EKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KÜÇÜKGÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik obstrüktif akciğer hastalarının (KOAH) bilişsel fonksiyonunu değerlendirmek ve bilişsel durumu etkileyen faktörleri belirlemektir. Kesitsel-tanımlayıcı tipte bir araştırma olup, örneklemi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran KOAH tanılı, örnekleme dâhil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmaya gönüllü 135 hasta oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak hazırlanan 'Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu', 'Montreal Bilişsel Değerlendirme Testi', 'KOAH Değerlendirme Testi', 'Modifiye Medical Research Council Dispne Ölçeği', 'Charlson Komorbidite İndeksi' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik hesaplamalar, ortalama, Mann Whitney–U, Kruskal Wallis, spearman korelasyon yöntemi ile çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to assess the cognitive status of chronic obstructıve pulmonary disease (COPD) patients and identify the factors influencing cognitive function. This cross-sectional descriptive study was conducted with a sample of 135 voluntary patients diagnosed with COPD who met the inclusion criteria and presented to the outpatient clinic of Dr. Suat Seren Chest and Surgery Training Research Hospital, affiliated with the Health Sciences University. The data collection instruments used in the study were the“Patient Demographic Information Form”and the following assessment tools:“Montreal Cognitive Assessment Test,”“COPD Assessment Test,”“Modified Medical Research Council Dyspnea Scale,”and“Charlson Comorbidity Index.”Percentage calculations, mean, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, non-parametric correlation analysis, and multiple regression analysis were employed for data analysis. A significant difference was found in the comparison of patients' employment status, the number of exacerbations experienced in the last year, and the number of hospitalizations with their MOCA scores (p < 0.001). There is a moderate negative correlation between patients' MOCA scores and factors such as age (r = -0,548, p< 0,0001), comorbidity score (r = -0,485, p< 0,0001), CAT (r = -0,486, p< 0,0001), and mMRC (r = -0,509, p< 0,0001). Furthermore, a moderate positive correlation exists between the MOCA scores of COPD patients and their saturation levels (r = 0,557, p< 0,0001). Additionally, oxygen saturation, patient age, and the number of hospitalizations due to exacerbations in the last year have been identified as predictive factors significantly affecting cognitive status (p< 0.001; R = 0.649; R2 = 0,41). This study demonstrates that cognitive functions of COPD patients can be influenced by various factors. These factors include age, comorbidities, COPD assessment test score, Modified Medical Research Council Dyspnea Scale score, and oxygen saturation. Considering these risk factors, regular cognitive function assessments should be conducted for COPD patients, and care and treatment plans should be supported based on their cognitive status.