Deneysel endotoksemili neonatal buzağılarda trombosit indeksleri ve trombosit sayısı ile ilgili oranlar
Platelet indexes and ratios associated with platelet count in neonatal calves with experimental endotoxemia
- Tez No: 827476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Deneysel endotoksemili neonatal buzağıların koagülasyon ve immünite profillerinin bir göstergesi olarak trombosit indeksleri ve trombosit sayısı ile ilgili oranların ortaya koyulması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın hayvan materyalini 1-4 haftalık yaşlar arasında 6 adet sağlıklı erkek Holstein ırkı buzağı oluşturdu. LPS (E.coli 0111:B4; Sigma) 1 µg/kg dozda, 100 ml %0,9'luk NaCl solüsyonu içinde çözdürülerek, intravenöz yolla 5 dakikada uygulanarak endotoksemi oluşturuldu. Örneklemeler, LPS uygulaması öncesi (0. saat) ve uygulama sonrası 0.5, 1, 2, 4, 8, 12, 24 ve 48. saatlerde olmak üzere gerçekleştirildi. Hematolojik parametreler, trombosit indeksleri, koagülasyon profili ve trombosit sayısı ile ilgili oranlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to reveal the ratios of platelet indices and platelet count as an indicator of the coagulation and immunity profiles of neonatal calves with experimental endotoxemia. Materials and Methods: The animal material of the study consisted of 6 healthy male Holstein calves between the ages of 1-4 weeks. Endotoxemia was induced by dissolving LPS (E.coli 0111:B4; Sigma) at a dose of 1 µg/kg in 100 ml of 0.9% NaCl solution and administered intravenously in 5 minutes. Sampling was performed before the LPS application (0. hour) and at 0.5, 1, 2, 4, 8, 12, 24 and 48 hours after the application. Hematological parameters, thrombocyte indices, coagulation profile and rates of thrombocyte count were evaluated.