Hıristiyanlığın Rus edebiyatındaki etkileri
The effects of Christianity on Russian literature
- Tez No: 827475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN YUNUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünya edebiyatına dair yapılan araştırmalarda, hem şekil hem öz bakımından ilk edebi eserlerin dini yazılar olduğu görülmektedir. Din, tarihsel süreç içinde edebiyatı oldukça etkilemiş ve yaygınlık kazanabilmek için edebiyatın sunduğu işlevsellikten yararlanmıştır. Buna paralel olarak edebiyat da dinden beslenerek, kreatif potansiyelini artırabilmiştir. Tarihsel süreç içinde din ve edebiyatın yolları devamlı olarak kesmiş ve arasındaki ilişki güçlenerek devamlılık göstermiştir. Din ve edeviyat arasındaki kapsamlı ilişkiler, sosyal, siyasal, iktisadi etkenler kapsamında insanlık tarihindeki her dönem için farklı şekilde ele alınmıştır. Bu durum Rus edebiyatında da geçerlidir. Rus edebiyatında din anlayışı da içinde bulunduğu sosyal, siyasal ve iktisadi etkenler doğrultusunda incelenmiş, Rus edebiyatındaki her dönemde Tanrı, Hıristiyanlık ve Ortodoksluk anlayışı gelişen etkenler doğrultusunda birbirine paralel olarak gelişmiştir. Bu araştırmanın amacı, Rus edebiyatında Tanrı ve dini motiflerin nasıl işlendiğini ortaya koymak, Hıristiyan olay örgüsünün ve imgelerinin Rus edebiyatında nasıl somutlaştığını araştırmak, Hıristiyan dünya görüşünün yazarların çalışmalarının oluşumu üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu bulmaktır. Bu kapsamda Rus edebiyatında Hıristiyanlığın etkilerinin incelenmesi için, Rus edebiyatında dinsel konularda eser veren önemli yazar ve şairlerden Prokopoviç, Lomonosov, Puşkin, Dostoyevski, Leskov, Gogol, Tolstoy, Çehov, Lermontov, Solovyov, İvanov, Merejkovsiy, Rozanov ve Mayakovski'nin görüş ve eserleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In the studies on world literature, it is seen that the first literary works in terms of both form and substance are religious writings. Religion has greatly influenced literature in the historical process and has benefited from the functionality offered by literature in order to gain prevalence. In parallel with this, literature has been able to increase its creative potential by feeding on religion. In the historical process, the paths of religion and literature were constantly cut off and the relationship between them became stronger and continued. Comprehensive relations between religion and literature have been handled differently for each period in human history within the scope of social, political and economic factors. This is also true in Russian literature. The understanding of religion in Russian literature has been examined in line with the social, political and economic factors it is included in, and the understanding of God, Christianity and Orthodoxy in every period in Russian literature has developed in parallel with each other in line with the developing factors. The aim of this research is to reveal how God and religious motifs are processed in Russian literature, to investigate how Christian plot and images are embodied in Russian literature, to find out what effect the Christian worldview has on the formation of the writers' work. In this context, in order to examine the effects of Christianity in Russian literature, the views and opinions of Prokopovich, Lomonosov, Pushkin, Dostoyevsky, Leskov, Gogol, Tolstoy, Chekhov, Lermontov, Solovyov, Ivanov, Merezhkovsiy, Rozanov and Mayakovsky, who are important writers and poets in Russian literature, works will be examined.