Kars ili Arpaçay ilçesi Terekeme – Karapapak ağzı (İnceleme–metin–dizin)
Kars province Arpacay district Terekeme – Karapapak's dialect (Analysis-texts-dictionary)
- Tez No: 827477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYUP SERTAÇ AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 529
Özet
Bu çalışmamızda, Kars iline bağlı olan Arpaçay ilçesinde yaşayan Terekeme/ Karapapak Türklerinin ağızlarından derlenmiş metinlerden hareketle, söz konusu ağzın ses ve şekil bilgisi özelliklerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu hususta tespit edilen ses ve şekil özellikleri, ölçünlü dil ile karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Çalışmada giriş, inceleme, metin ve dizin bölümleri yer almaktadır. Giriş bölümünde derleme bölgesi, Terekeme / Karapapak Türkleri, ağız terimi hakkında bilgi verilmiştir. İnceleme kısmında ise derleme metinlerinden yola çıkarak söz konusu ağzın ses ve şekil bilgisi hakkında bilgi verilmiş ve ölçünlü dil ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Elde ettiğimiz veriler, sonuç bölümünde genel bir değerlendirilme yapılarak söz konusu ağzın ses ve şekil bilgisi hususunda sahip olduğu nitelikler belirtilmiştir. Metin kısmında, yöre ağzından derlediğimiz ses kayıtları yazıya geçirilmiş ve transkriptli bir şekilde düzenlenmiştir. Dizin kısmında ise yöre ağzında olup da ölçünlü dilde olmayan yahut ses hadiseleri neticesinde farklılaşan kelimelerin anlamı ve hangi dilden alınma olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the phonetic and morphological information of the dialect in question, based on the texts compiled from the dialects of the Terekeme / Karapapak Turks living in the Arpaçay District of the province of Kars. The study includes introduction, review, text and index sections. In the introduction part, information is given about the region of the software, the Terekeme / Karapapak Turks, the dialect term and the purpose and method of use. In the analysis section, based on the analysis texts, information about the phonetic and morphological knowledge of the dialect in question was given and it was evaluated by comparing it with the measured language. The values we obtained are expressed in terms of the phonetic and morphological features of the dialect, with the conclusion part constructed with a general point of view. In the text, the audio recordings that we compiled from his mouth were transcribed. In the series, the meanings of the words that are not in the standard language or that show the groups of sound groups in the local dialect and from which language they are taken are explained.