Şanlıurfa şebap güvercinlerinin mtDNA analizi yoluyla genetik yönden karekterizasyonu
Genetic characteristics of şanliurfa şebap pigeons by mtDNA analysis
  1. Tez No: 827478
  2. Yazar: MEHMET POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN YİĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Şebap Güvercini Türkiye'nin Güneydoğu'sunda kaya güvercinden köken alan ve uzun yıllar hobi amaçlı yetiştirilen diğer bir çok güvercin ırkından bir tanesidir. Bölgenin kültür mirası olan Şebap güvercinlerinde bilinen 6 varyate tespit edilmiştir. Diğer güvercin türleri ve ırkları arasındaki akrabalık ilişkisini belirlemek kayıt altına almak için bu çalışmada tüm mtDNA'ya bakılmış ve mtDNA üzerinde bulunan Cyt-B ve D-loop bölgelerinde çalışma yapılmıştır. mtDNA kontrol bölgesi (D-loop) dizisinin polimeraz zincir reaksiyonu ile yükseltgenerek Yeni Nesil Dizileme dizi analizi ile barındırdığı polimorfizmin belirlenmesi hedeflenmiştir. Sunulan çalışma Şebap Güvercin mtDNA kontrol bölgesi dizisinin incelendiği ilk araştırmadır. Yapılan çalışmada Şebap Güvercini'nde toplam 17232 bç geninden meydana geldiği 13 protein kodlayan gen bölgesi, 22 adet tRNA geni, 2 adet ribozomal RNA ve D-loop gen bölgesinden oluştuğu görülmüştür. Bununla beraber D-loop bölgesinde 28 adet SNP bulunmuştur. Bulunan SNP'ler yapılan filogenetik ağaç ile son derece uyumlu olup Şebap Güvercinin evcil güvercinler ile aynı kümede yer aldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Şebap Pigeon is one of many pigeon breeds originating from the rock pigeon in the Southeast of Turkey and bred for many years for hobby purposes. 6 known varieties have been identified in the Şebap pigeons, which are the cultural heritage of the region. In this study, all mtDNA was examined and the Cyt-B and D-loop regions on mtDNA were studied in order to determine the kinship relationship between other pigeon species and breeds. It was aimed to determine the polymorphism of the mtDNA control region (D-loop) sequence by oxidation by polymerase chain reaction and by Next Generation Sequencing sequence analysis. The presented study is the first to examine the Sebap pigeon mtDNA control region sequence. In the study, it was seen that the Sebap pigeon consists of a total of 17232 bp genes, 13 protein-coding gene regions, 22 tRNA genes, 2 ribosomal RNA and D-loop gene regions. However, 28 SNPs were found in the D-loop region. The SNPs found were highly compatible with the phylogenetic tree, and it was observed that Sebap pigeon was in the same cluster with domestic pigeons.